fbpx

Diş Hassasiyeti Nasıl Giderilir?

Diş Hassasiyeti Nasıl Giderilir Diş hassasiyeti özelikle yetişkinlerde rastlanan ve yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. Diş hassasiyeti daha çok sıcak veya soğuk yiyeceklerin, içeceklerin tüketilmesi sonrasında belli eder. Diş minesi altında bulunan dentin tabakasının zarar görmesi sonrasında bu ağrılar ortaya çıkar. Meydana gelen ağrı adeta kişiyi yerinden oynatır. Diş hasiyetinin birçok nedeni vardır. Diş bakımının yeterli yapılmaması, dişlerin sert biçimde fırçalanması, diş eti hastalıkları, diş eti çekilmesi, diş minesinin aşınması gibi nedenler diş hassasiyetini tetikleyebilir. Diş hassasiyetinin yaygın bir rahatsızlık olması dolayısıyla diş eti hassasiyeti nasıl giderilir sorusu da birçok kişinin aklında yer alır. Diş Hasasiyeti 

Diş Hassasiyeti Nasıl Giderilir, Diş Hassasiyeti Olanlar Neler Yapmalıdır?

Diş eti hassasiyeti nasıl giderilir sorusunun cevabını iki şekilde verebiliriz. Birincisi doğal yollarla tedavi edilmesi; ikincisi de klinik tedavileri ile rahatsızlığın ortadan kaldırılmasıdır. Eğer diş hassasiyeti probleminiz alışkanlıklarınızdan kaynaklı ise öncelikle bunların değiştirilmesi gerekir. Bu konuda yardımcı olabilecek bazı önerilerimiz şunlardır:

  • Asit ve asitli yiyecek, içecekler diş minesini aşındırır. Bu yüzden asitli gıdaların tüketimini en aza indirin. Asitli bir gıda tükettikten sonra dişlerinizi mutlaka fırçalayın.
  • Yumuşak veya ultra yumuşak bir diş fırçası kullanın.
  • Diş eti hassasiyetine özel üretilmiş diş macunlarını tercih edin.
  • Ağız bakım suyu olarak satılan, florür içerikli çalkalama sularını günde 12 sefer kullanın.
  • Dişlerinizi düzenli olarak, doğru biçimde fırçalayın ve günde en az bir sefer diş ipi kullanarak dişlerinizi temiz tutu.
  • Dişlerinizi gıcırdatmak gibi bir probleminiz varsa ağız plakları kullanarak bunu önleyin.

Diş Hassasiyeti Nasıl Giderilir, Klinik Tedavileri Gerekli Midir?

Diş eti hassasiyeti nasıl giderilir diye merak ediyorsanız öncelikle diş hassasiyetine neyin sebep olduğunu bilmelisiniz. Bunu tespit edecek olan da diş hekimidir. Polikliniğimizden bu konuda gerekli yardımı alabilirsiniz. Eğer diş hassasiyetiniz diş etinden, bir hastalıktan veya enfeksiyondan kaynaklı ise mutlaka hekim tedavisi uygulanmalıdır. Aksi taktirde dişlerinizde kırılma, çatlama, çürüme gibi daha ağır hasarlar oluşabilir. Polikliniğimizde diş hassasiyetinizin sebebi ne olursa olsun gerekli tedaviler uygulanacak ve diş problemlerinizden kurtulmanız sağlanacaktır.

Sosyal Medyalarımız