Bruksizm İlaç Tedavisi

Bruksizm bir diş gıcırdatma sorunudur. Diş gıcırdatma problemlerinin çoğu geceleri yaşanırken ileriki safhalarda gündüzleri de görülebilir. Başlarda çene ekleminden küçük sesler gelir ve hasta durumu erken fark edemeyebilir. Erken önlem alınması bakımından ilk eklem şikâyetlerinde bir uzmana başvurulmalıdır. Kliniğimizde Bruksizm konusunda alanında uzman doktorlarımız doğru tedavi yöntemlerini kullanarak hastalığın ilerlemesini durdurmada etkili rol oynamaktadır. Bruksizm ilaç tedavisi ve çeşitli tedavi yöntemleriyle önlenebilir. Asıl sorun diş gıcırdatma sorunu olduğundan ilk müdahale diş gıcırdatmasını önlemek olmalıdır.

Günümüzde zor yaşam şartları ve bunun sonucu görülen stres kişilerin çeşitli sağlık sorunlarına yakalanmasına sebep olur. Bruksizm de stres kaynaklı bir sağlık sorunudur. Günlük hayatta yoğun stres altında kalan kişiler geceleri dişlerini sıkarak diş gıcırdatmaya başlar. Bu sorun ilerledikçe çene eklemindeki kıkırdakların yapısında bozulmalar meydana gelir. Yemek yerken veya çene hareketleriyle kilt sesleri gelir. Bruksizm hastalığının başka bir nedeni de eksik olan dişler ve ağız anatomisinin bozukluğudur. Ağız içinde eksik diş varsa çene hareketleri bu durumdan etkilenir ve dişler birbirine yaklaşır. Böylelikle diş gıcırdatma sorunu kaçınılmaz hâle gelir. Diş Ağrısı

bruksizm dis sikma
Bruksizm İlaç Tedavisi

Bruksizm İlaç Tedavisi ve Diğer Yöntemler

Bruksizm ilaç tedavisi olan bir hastalıktır. Fakat ilaç tedavisi tam olarak iyileştirme değil ağrı kesici bir etki gösterir. Asıl sorun farklı bir kaynaktan geldiği için ilaçlar sadece ağrıları gidermede etkili olur. Bu sorunu yaşayan kişiler sabahları çene ve baş ağrısıyla uyanabilir. Yoğun ağrılar kişinin günlük hayattaki konforunu bozarken ilaç tedavisi bu ağrıları hafifletmektedir. Çene cerrahına muayene olduğunuzda durum tespitinden sonra size ağrı kesici ilaçlar verilecektir. Böylece çene ekleminden ve diş gıcırdatmadan kaynaklanan sorunların verdiği ağrılar sizi daha fazla rahatsız etmeyecektir. Muayene sırasında doktorlarımız sorunun kaynağını bulmaya çalışacaktır. Çeneden gelen seslerin nedeni diş gıcırdatmadır. Fakat diş gıcırdatmanın neden olduğu bilinmeden tam olarak tedavi uygulamak mümkün değildir.

Bruksizm probleminin görüldüğü kişilerde çene eklemi sesleri zamanla artış gösterir. Hastalık ilerledikçe sesler ve ağrılar da artacaktır. Bu nedenle asıl tedavi yöntemi gıcırdatmayı durdurarak uygulanabilir. Bu konuda uzmanımız sizlere diş aparatı önerebilir. Bu aparat genelde geceleri takılır. Böylece uyku sırasında bilinçsizce yapılan diş sıkmalarından kurtulmuş olursunuz. Hastalığınızın durumuna göre gündüzleri de belli sürelerle takmanız gerekebilir.

Diğer önemli konu ise Bruksizm problemi görülen kişilerde diş eksikliğinin olup olmamasıdır. Diş eksikliği dişlerin birbirine yaklaşmasına veya gıcırdatma sorununa neden olabilir. Bu nedenle eksik dişlerin giderilmesi ve varsa anatomik sorunların tedavi edilmesi önerilir. Böylelikle sorunların azaldığı görülür. Tüm bu olasılıklar göz önünde bulundurularak öncelikli olarak kişinin ağız ve diş sağlığının yerinde olmasına dikkat edilir.

Bruksizm İlaç Tedavisi ve Yapılması Gerekenler

Bruksizm sorunu çene eklemlerindeki kıkırdakların aşınmasına neden olduğundan erken dönemde tedavi edilmelidir. Başlarda önemsenmeyen ve bilinmeyen bu sorun bir süre ortadan kaybolup tekrar kendini gösterir. Her seferinde gıcırdatma sorunlarının arttığı gözlenir. İleriki dönemlerde çene tamamen kapanarak açılamaz duruma gelebilir. Bu durum cerrahi müdahaleyi gerektirir. Tamamen ilerlemeden uzmanlarımıza muayene olarak Bruksizm ilaç tedavisi yöntemlerinden yararlanabilir ve ağrılarınızın hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

Bruksizm konusunda süreli iyileştirme teknikleri uygulanmaya başlamıştır. Bu konuda uzmanlarımızın önerisi botoks yöntemidir. Botoks yöntemi sürekli bir yöntem değildir. Çünkü enjekte edilen maddenin sürekli olarak kalması sağlık açısından sakıncalıdır. Bu nedenle genelde 6 aylık uygulamalar yapılarak kişi isterse uygulamanın devamı getirilebilir. Yani süreklilik kişinin isteğine göre tekrarlanan işlemlerle sağlanır. Sizler de diş gıcırdatma sorunlarınıza çözüm bulmak için hemen ilk muayeneyi gerçekleştirmek üzere bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Sosyal Medyalarımız

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]