fbpx

20 Lik Diş Kanal Tedavisi

20 Lik Diş Kanal Tedavisi 20 lik diş 18-20li li yaşlarda çıkmaya başlayan azı dişlerinden biridir. Ağız içindeki 3.büyük azı dişleri olan bu dişler diş etini parçalayarak dış yüzeye çıktıklarından dolayı bu süreç oldukça ağrılı bir şekilde geçebilir. Bu nedenle 20 lik dişlerinizin çıkma aşamasında olduğunu düşünüyor ve ağzınızı kapatıp açarken zorlanma yaşıyor iseniz uzman diş hekimlerimize görünmenizde fayda bulunmaktadır. Diş hekimlerimiz bu süreç içerisinde çene yapınızı da kontrol ederek 20lik dişinizin normal seyrinde çıkıp çıkmadığını anlayarak sizlere en uygun tedavi yöntemini uygulayacakladır. Bu süreç kapsamında eğer 20 lik dişleriniz uygun pozisyon dâhilinde ilerliyorsa dişinizin çekilmesine bir gerek yoktur. Fakat dişinizin pozisyonu yanlış ilerliyor ise bu durum diğer dişlerinizin sıkışmasına ve zamanla da bu durumun estetik açıdan hoş durmayan bir duruma sebebiyet vermemesi için en uygun tedavi yöntemi uygulanır. Bu süreç kapsamında en yaygın olarak tercih edilen yöntem 20 lik diş kanal tedavisi olmaktadır. Kanal tedavisi dişinizde yer alan sinirlerin alınarak, içinin uygun dolgu malzemeleri ile doldurulma işlemidir. Bu işlem ile birlikte dişinizde var olan acılı ve sancılı duruma bir son verilmiş olunur. Eğer 20 lik dişinizde çürüme, duruş bozukluğu, iltihap, yanlış pozisyon varsa en ideal yöntemlerden biri kanal tedavisi olmaktır.

20 lik Diş Kanal Tedavisi Nasıl Olur?

20 lik dişiniz normal ve sağlıklı bir şekilde oluştuğu takdirde size çiğneme açısından fayda sağlayacak bir diştir. Fakat duruş bozuklukları, çürüme ve yanlış pozisyonda büyümeden kaynaklı olarak bu dişte bir takım uygulamaların yapılması gerekir. Kanal tedavisi uygulaması ağızda bulunan her dişe uygulanabilen bir tedavidir. Tedavinin amacı ağızda diş kaybına neden olmadan, sorunlu olan diş ağrısından kurtulmanızı sağlamaktır. 20 lik dişlerde kişiye ağrı bakımından sorunlu bir süreç yaşattığından ve günlük hayatı olumsuz etkilediğinden dolayı kanal tedavisini uzman diş hekimlerimiz sizlere önermektedirler. 20 lik diş kanal tedavisi nasıl olur sorusu bu sorun ile karşıya gelen kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Bu tedavi teknolojik ve modern araç gereçler kullanılarak ağız ve diş sağlığı merkezimizde uygulanmaktadır. Öncelikle uygulama yapılacak alan uyuşturulur ve çene tamamen uyuşana kadar beklenir. Ardından 20 lik dişinizin sinirlerine erişmek için çeşitli araç gereçler kullanılır ve diş sinirleri bulundukları yerlerden alınır. Sinirler tamamen temizlendikten ve çürük oluşumu varsa da bu çürükler tamamen temizlendikten sonra dişin orta kısmı uygun dolgu maddesi ile doldurulur. Yükseklik de kontrol edilerek yapılan bu dolgu işlemi başarılı bir şekilde tamamlandığında 20 lik dişinizin kanal tedavisi sona ermiş olmaktadır. Bu süreçten sonra uzman diş hekimlerimizin tavsiye ettiklerini yaptığınız sürece ağrı veya sızı çekmesiniz.

20 lik Diş Kanal Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başarılı bir 20 lik diş kanal tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Bu tavsiyeler sizlerin sağlığı için önemlidir. Öncelikle tedaviden sonra bir müddet ağzınızda uyuşukluk çekmeniz normal bir durumdur ve 6-8 saat arası sürmektedir. İlk 24 saat boyunca çok sıcak veya çok soğuk yiyecek ve içeceklerden sakınmalısınız. İlk 24 saat alkol, sigara, aşırı efor harcamamalısınız. Dişinizde hafifte olsa sızı şeklinde ağrı hissedebilirsiniz, böyle bir durumda panik yapmamalı ve bu ağrının dişinizden değil diş çevrenizden kaynaklı olduğunu bilmelisiniz. Diş sinirleriniz alındığından dolayı kanal tedavisi olduğunuz dişte ağır oluşmaz. Baskıdan ve tedavi sürecinde ağzınızı açık tuttuğunuzdan dolayı ağrınız olursa hafif bir ağrı kesici alabilirsiniz.

Sosyal Medyalarımız