fbpx

20 Lik Diş Çekimi

20 lik diş çekimi Tıbbi olarak bir insanın ağzında yetişkinlik döneminde 32 adet dişin bulunması gerekir. Bu 32 adet dişin 28’i daha önceden çıkarken dördü sonradan çıkar ve diş çıkma işlemleri tamamlanır. Bilhassa 16 ile 20 yaşlar arasında çıkmakta olan dişler, halk arasında yirmilik diş olarak adlandırılırken hekimlere göre bu dişler, 17 ile 25 yaş arasında çıkabilir ve değişik durumlarla çıkışı gerçekleşebilir. Merkezimizde hekimlerimiz tarafından hastalarımıza yöneltilen ifadelerde bu dişlerin gömü dişler olarak çıktığı, genellikle sorunlar oluşturduğu için de çekilmesi gerektiği bildirilmektedir. Bazı diş hekimleri, yirmilik dişlerin çok elzem sorunlar oluşturmadığı sürece çekilmemesinin daha faydalı olduğunu belirtirken, bazı hekimler ise bu dişlerin çekilmemesinin çene bozuklukları ve eklem bozuklukları oluşturabileceği düşünüldüğünden çekilmesinin şart olduğu belirtilmektedir.

Eğer, yirmilik dişler çene kemiği ile kaynaşmış ve bulunduğu bölgede doğru bir şekilde çıkmayarak gömülü diş haline gelmişse, 20lik diş çekimi zorunlu bir uygulama olarak tercih edilmektedir. Yirmilik dişler, gömülü bulundukları durumda dik ama çıkamamış bir şekilde olabilir, azı dişine baskı uygulayabilir veya tamamen yatay bir pozisyonda kalmış olabilir. Bu durumun net olarak belirlenmesi sonrasında merkezimizde ameliyat yöntemiyle diş çekimi yapılabilmektedir. Diş Dolgusu

20 lik diş çekimi

20 lik diş çekimi

   20lik Diş Çekimi Ameliyatı Neden Yapılmalıdır?

Eğer, yirmilik dişlerin çıkması düzenli bir şekilde gerçekleşmemişse ve bu dişler sağlıklı bir şekilde kullanılamıyorsa, çekilmesi çoğu zaman zorunlu hale gelmektedir. 17-25 yaş arasında çıkmaya devam eden bu dişler gömülü diş olduklarında, birçok farklı sorunu da beraberinde getirebilir. Eğer, gömülü diş nedeni ile ağrılı ve acılı sorunlar yaşıyorsanız, 20lik diş çekimi ameliyatı yapılması zorunlu bir hale gelmiştir.

Bu ameliyatın gerçekleştirilmesine neden olan etmenler arasında öncelikle dişlerde olan çürükler ortaya çıkmaktadır. Dişin çıkacağı bölgede oluşan birikimler ve bakteriler çürükler oluşturabilir ve enfeksiyon ortaya çıkabilir. Bir bölümü çıkmış veya tamamen çıkması gerçekleşmemiş dişlerde ise diş eti apsesi oluşarak, ağrılı bir sonuç ortaya çıkabilir. Yirmilik dişler azı dişlerine baskı yaptığı için basınç nedeniyle ağrı ortaya çıkabilir. Yine yirmilik dişler, baskı ve itme nedeniyle ortodontik sorunlar ortaya çıkarabilir. Bu gibi durumların tümü, diş çekim ameliyatının gerçekleştirilmesi için başlıca nedenler olurken, hekimlerimiz gerekli incelemeleri sağlayarak hasta ile birlikte çekim kararı vermektedir.

20lik Diş Çekimi İşleminde Başlıca Sorular

Genellikle kliniğimizde hizmet yapmakta olan hekimler tarafından belirtilen bazı noktalar bulunmaktadır. Hastalarımız 20 lik diş çekimi ile ilgili birçok konuyu merak ettiğinden dolayı bu soruları hekimlerimize yöneltirken genellikle farklı konulara değinilmektedir. Bu konular arasında yirmilik dişin doğru bir şekilde çıktığı ve herhangi bir rahatsızlık yaşamayan kişilerin yine de dişlerini çektirip çektirmemelerinin gerekip gerekmediğini sorması bulunmaktadır. Eğer, yirmilik dişler düzenli bir şekilde çıktıysa ve sağlıklı bir şekilde kullanabiliyorsanız, bu dişleri çektirmeyebilirsiniz.

Yirmilik dişlerin sağlıksız bir durumda bulunduğu dönemlerde çekim işlemlerinin 20-30 yaşlar arasında yapılması en uygun olur. Eğer, yirmilik dişlerde küçük bir kısım dışarıya çıkmış ve sonrası tamamlanmıyorsa enfeksiyon oluşmaması için dişin çekilmesi gerekir. Ağrı var ve dişte şişlik oluşuyorsa, çekim yapılması gerekebilir. Birçok hastamız tarafından merak edilen konulardan birisi de yirmilik dişlerde yapılan diş çekim ameliyatlarının diğer diş çekim işlemlerine ne kadar benzer olduğudur. Ayrıca, çekim işlemleri yapıldıktan sonra iyileşme süreci ve uygulanması gereken diğer tedaviler de merak edilmektedir. Daha detaylı bilgi için yada randevu için bizi arayabilirsiniz. Yada aşağıdaki formdan ulaşabilirsiniz. 20 lik diş çekimi İnstagram ve Facebook sayfamıza aşağıdan tıklayarak ulaşabilirsiniz

Sosyal Medyalarımız