Protez diş nedir sorusu halk arasında takma diş ya da kaplama olarak cevap bulmaktadır. Protez dişler herhangi bir nedenle kaybedilmiş dişlerin yerini alan, estetik bozuklukları gideren, çiğneme ve konuşma fonksiyonlarının istenen şekilde gerçekleştirilebilmesine olanak veren yapay dişlerdir. Diş çürükleri dişlerin aşırı derecede harap olmasına neden olduğunda ve dişler dolgu yapılarak kurtarılamayacak bir hale geldiğinde sağlam ana dişi kurtarmanın başlıca yollarından biri porselen kaplama yapılmasıdır. Protez uygulamaları bireylere yapay olmasına karşın yüzüyle uyumlu, doğal dişlere en yakın şekilde işlev sağlayacak dişler kazandırmaktır.

Protez Diş Nedir ve Porselen Kaplama Kimlere Yapılabilir?

Protez diş nedir sorusu aynı zamanda kaplama uygulamalarının kimlere yapılabileceği sorusunu da gündeme getirmektedir. Porselen kaplama;

    • Herhangi bir sebeple bir ya da birden fazla dişini kaybetmiş kişilerde
    • Kırılmış, rengi ya da şekli değişmiş dişleri olan kişilerde
    • Ortodonti tedavisi ile diş bozukluklarından kurtulmayı tercih etmeyen kişilerde
  • Yaşı 18’in üzerinde olan kişilerde yapılabilen bir uygulamadır.

Protez Diş Nedir ve Porselen Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Protez diş nedir sorusunun en yaygın olarak verilen cevabı olan porselen kaplamalar birçok şekilde yapılabilmektedir. Uygulamalardan biri yapım sırasında porselenin altına diş dokusu ile uyumlu ve dayanıklı metal alaşım konularak yapılan metal destekli porselenlerdir. Metal destek porselen kaplamada renk değişimi gibi istenmeyen etkilere neden olabildiğinden ön dişler için önerilmeyen bir uygulamadır. Bunun yerine alt desteği beyaz renkte olan zirkonyum destekli kaplamalar kullanılmaktadır. Zirkonyum kaplamalar doğala en yakın dişlerin elde edilebildiği, ışığı yansıtan estetik dişlerdir. Vücutta alerjik reaksiyona neden olmaması ile de tercih edilmektedir. Porselen kaplamalar alt kısmında metal ya da zirkonyum alaşım kullanılmaksızın tamamıyla porselenden de yapılabilmektedir. Maliyet açısından alternatiflerine kıyasla yüksek olmakla birlikte doğal diş görünümü açısından estetik sonuçlar elde edilmesi açısından oldukça başarılıdır. Estetik sorunların ön dişlerde olması durumunda gerçekleştirilebilen uygulamalardan biri de yaprak porselendir. Yaprak porselenler var olan bir dişin üzerine hassas bir şekilde ve çok ince bir tabaka olarak uygulanmakta ve estetik açıdan iyi sonuç vermektedir.

Daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Sosyal Medyalarımız