Diş Gıcırdatma Nedenleri Nelerdir ?

Uyku problemleri arasında farklı sorunlardan biri olan diş gıcırdatma tıbbi olarak bruksizm adıyla adlandırılan ve genellikle stresin sebep olduğu rahatsızlıklardan biri olarak ele alınıyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan ve gündelik şehir ve iş stresi ile boğuşup geceleri dinlenecek zamanı zor bulan kişilerde bruksizm önemli bir sıkıntı oluşturuyor. Uyku sırasında çenenin çok kuvvetli olarak sıkılması nedeniyle dişler birbirine sürtüldüğünde ortaya çıkan bu gıcırdatma rahatsızlığı, ülkemizde her 5 kişiden birinde görülmektedir. Merkezi sinir sisteminden kaynaklanan bruksizm rahatsızlığı; aşırı duygusal hassasiyetler, kuruntular, dengesiz beslenme ve kontrol hastalığı gibi psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Diş Ağrısı

Diş Gıcırdatma Nasıl Tespit Edilebilir?

Merkezimize başvuran hastalar genellikle bruksizm rahatsızlıklarını uyku sırasında yaşadıkları için bu durumun farkında değillerdir. Çevrelerindeki insanların kendilerine yaptıkları öneriler ve uyarılar ile merkezimize başvuran kişiler olmaktadır. Gece uykuda istemsiz bir şekilde ortaya çıkan diş gıcırdatma problemi, genellikle stres veya kişisel özellikler ve farklı olarak solunum bozuklukları, yaralanmalar, yanlış ilaç tedavileri veya çok fazla alkol kullanma gibi sorulardan ortaya çıkabilmektedir. Bu rahatsızlığın tespit edilmesi için dişlerde aşırı hassasiyet bulunduğunun hissedilmesi, dişlerin sallanmaya başlaması, kırılması ve çevre bölgelerde özellikle damak bölgelerinde yaralanmaların oluşması gibi durumlarda gıcırdatma sorunu ile ilgili olarak merkezimize başvuru yapılabilir. Hekimlerimiz gereken incelemeleri yaparak bruksizm sorununun varlığına karar verebilmektedir.

Diş Gıcırdatma İçin Nasıl Tedavi Yapılabilir?

Genellikle kişiye özel bir şekilde oluşturulan diş gıcırdatma tedavi yöntemleri, kullanılan splint yani ortopedik diş plakaları ile çözülmektedir. Önemli olan bruksizm sorunu ile birlikte ortaya çıkan çene hareketlerindeki ağrı, yanaklarda oluşan ağrı, kulak ve baş ağrısı gibi problemlerin giderilmesi için diş temasının önlenmesidir. Bu nedenle geceleri uyumadan önce alt ve üst dişler üzerine takılabilen bu diş apareyleri kullanmak gerekir. Bruksizm sorununun giderilmesi için önemli bir tedavi oluşturmaktadır. Alt ve üst diş yapılarının birbirine sürtünerek gıcırdatma oluşturmasını engellemek amacıyla kullanılan apareyler vardır. Düzenli şekilde kullanıldığında belirli bir süre sonrasında rahatsızlığın giderilmesi sağlanabilmektedir. Merkezimizdeki hekimler, her hasta için diş yapısına uygun bir şekilde aparey uygulaması sağlamaktadır.

Sosyal Medyalarımız