Protez Diş Nedir?

Protez Diş Nedir? Dişlerimiz çocukluğumuzun erken safhalarında kendilerini göstermeye başlayan vücut yapılarımızdandır. Çocukluğumuzda ilk olarak geçici dişlerimiz çıkmakta ilerleyen yaşlarımızda ise bu geçici dişler yerini artık değişmeyecek olan kalıcı dişlere bırakmaktadır. Çocukluk dişlerimizden sonra gelen kalıcı dişlerimizin yerini alacak herhangi bir diş olmayacağı için kalıcı dişlerimizin bakımı oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Günlük düzenli olarak diş bakımı yapılmadığı takdirde istenmeyen birçok olumsuz durum meydana gelebilir. Zaman içerisinde meydana gelebilecek bu olumsuz durumlar dişlerin çürümesi ve çürümüş dişlerin kırılması şeklinde örneklendirilebilir. Dişlere gerekli özen gösterilmediği takdirde olumsuz durumların oluşabileceği gibi kimi zaman başka sebeplerden ötürü de dişlerimizi kaybetme ihtimalimiz bulunmaktadır. Dişlerin istenilmeyen herhangi bir durumdan ötürü kaybedilmesi takdirinde günümüzde kullanılan en iyi çözüm protez diş hizmetimizdir. Protez Diş Nedir?

Protez diş hizmeti daha çok ağzında diş eksiği olan ya da dişlerinin tamamına yakınını kaybetmiş bireylere sunmuş olduğumuz hizmetlerin başında gelmektedir. Bireyler dişlerini birçok sebepten ötürü kaybedebilmektedirler. Bu sebepler kimi zaman gerekli ilgiyi ve bakımı göstermemekten kaynaklansa dahi kimi zaman yalnızca genetik faktörlerden de kaynaklanabilmektedir. Ayrıca kimi zaman herhangi bir kaza anında da dişlerin kırılması ve daha sonrasında kırılan dişlerin yerinden düşmesi gibi durumlar gözlemlenebilmektedir. Bu gibi her türlü diş kaybına yol açabilecek durumda bireyler ağızlarında ki dişlerin eksikliğini fazlasıyla hissedeceklerdir. Ağızda eksik diş olması da hem dış görünüş açısından rahatsız edici bir durum olacak hem de bireyin kendisi için günlük hayatında rahatsız edici bir durum olarak karşısına çıkacaktır. Ancak günümüzde oldukça sık ve profesyonel bir şekilde uygulanabilen protez diş tedavimiz sayesinde ağzında eksik diş bulunan bireyler eksik dişlerinin yokluğunu hiç hissetmeden tıpkı eskisi gibi günlük hayatlarına devam edebilme imkanına kavuşacaklardır. Protez Diş Nedir?

Protez Diş Hizmetimiz İle Artık Gülmekten Çekinmenize Gerek Yok

Günümüzde protez diş tedavisi hemen hemen her gün ihtiyaç duyulan ağız ve diş tedavilerinden bir tanesi haline gelmiştir. Özellikle yaşlı bireyler yaşlarının ilerlemesi ile dişlerini kaybetmekte ve ağız dokuları bozulabilmektedir. Bu gibi durumlarda diş protezleri onların en büyük kurtarıcısı haline gelmiştir. Diş protezleri yapıları bakımından iki ayrı ana başlık altında incelenebilir. Geçici ya da kalıcı olmak üzere ikiye ayrılan diş protezleri, bu isimleri alırken tamamen kullanım amaçlarına göre ayrılmışlardır. Kalıcı diş protezleri isminden de anlaşılabileceği gibi kişinin ağzında kalıcı olarak kalması hedeflenen bir tedavidir. Geçici diş protezleri ise kişinin daha sonraki implant gibi diş kopyası yapılması durumuna kadar geçecek olan süre boyunca ağzında kalması hedeflenen protez tedavisidir. Diş protezleri yoğunlukla akrilik maddesinden yapılmaktadır. Akriliğin ağız sağlığına herhangi bir zarar vermeyişi protezlerde kullanılması için akrilik tercih edilmesindeki en büyük etkenlerin başında gelmektedir. Akrilik protezler sayesinde bireyler eski gülüşlerine kavuşarak ağızlarındaki diş eksiğinin farkına varmadan hayatlarına devam edebilmektedir.

Protezler ağız içerisinde takılacakları yerlere göre de ikiye ayırılmaktadırlar. Alt damağa ve üst damağa takılacak protezler olarak bu ayrım gerçekleştirilmektedir. Üst damağa takılacak protezler damağın tamamını kaplamak ile birlikte alt damağa takılacak protezler de dilin geleceği yerde u şeklinde bir boşluk bırakılmıştır. Bu sayede tedavi görecek hastanın daha rahat bir şekilde tedavisine devam etmesi sağlanmaktadır. Ayrıca protezler tüm dişlerini kaybetmiş bireyler için kullanılabileceği gibi yalnızca dişlerinin bir kısmı eksik olan bireyler için de protez diş imkanı bulunmaktadır. Diş protezlerinde ise en çok dikkat edilmesi gereken konu protezlerin temizliği konusudur. Protezler günlük düzenli olarak büyük bir titizlik ile temizlenmesi gereken ürünlerdir. Aksi takdirde protez kullanımı esnasında rahatsız edici birçok durum ile karşılaşılabilir.

Sosyal Medyalarımız