Periodontoloji Nedir, diş hekimliğinin, diş eti ile ilgili olarak karşılaşılan problemlerin teşhis ve tedavisini konu edinen bir dalıdır. Bu alan, diş çevresindeki kemikleri ve diş eti dokularını hastalıklardan korumak ve oluşan hastalıkları tedavi etmek üzere kullanılan diş taşı temizliği, flap ve küretaj gibi uygulamalardan estetik diş operasyonlarına kadar oldukça geniş bir alanı içermektedir. Diş etlerinde meydana gelen hastalıkların tedavi edilmesi, diş etlerini ve diş çevresinde bulunan destek dokuları etkilemekte olan periodontal hastalıkları ortadan kaldırmaktadır. Uzman hekimlerimizin takibinde gerçekleştirilen bu uygulamalar neticesinde diş eti çekilmelerinin ve diş kayıplarının önüne geçilmesi mümkün olmaktadır.

Periodontoloji ve Diş Eti İltihaplanmaları

Periodontoloji uygulamalarının kapsamına giren sorunlardan biri diş etlerinde meydana gelen iltihaplanmalardır. Ağız kokusu, kızarmış ve şişmiş diş etleri, tat bozuklukları, diş çekilmesi, diş köklerinin açığa çıkarak dişlerin sallanmasına, eğilmesine ve çarpıklaşmasına neden olması ya da diş eti kanamaları ile ortaya çıkan diş eti iltihaplanmaları hastanın durumuna göre çeşitli yöntemler kullanılarak kliniğimizin uzman hekimleri tarafından tedavi edilmektedir. Hastanın diş etlerinde yaşanan problem başlangıç aşamasındaysa diş plaklarının temizlenmesi etkili bir yöntemdir. Bu süreçte hastanın ağız hijyeni konusunda daha hassas davranması beklenmektedir. İleri aşamalarda ise iltihaplı diş etlerini ağızdan uzaklaştıracak cerrahi yöntemlerin kullanılması gerekli olabilmektedir. Zamanında tedavi, ağız ve diş sağlığının korunması bakımından oldukça önemlidir. Zira diş eti iltihaplanmaları, diş kayıplarına neden olabilecek sorunlar arasında önemli bir yer tutmaktadır.

Periodontoloji ve Bruksizm

Periodontoloji diş gıcırdatma olarak da bilinen bruksizmin tedavisinin de gerçekleştirildiği bir alandır. Daha çok uyku sırasında ortaya çıkan bu problemin çene ya da dişlerin yapısından kaynaklanan anatomik nedenleri ya da psikolojik nedenleri olabilmektedir. Bu hastalığın zamanında tedavi edilmemesi halinde dişler aşınabilir, kırılabilir ya da aşırı hassas bir yapıya sahip olabilir. Ayrıca tedavi edilmemesi halinde bruksizm diş eti çekilmelerine, dişlerin sallanmasına da neden olabilir. Bruksizmin neden olduğu sorunlar arasında kas ve çene ağrıları ile yanak bölgesinin tahriş olması da yer almaktadır. Kliniğimize başvurarak bu probleme etkili bir çözüm geliştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyalarımız