fbpx

Pedodonti Nedir?

Pedodonti Nedir Ağız ve diş sağlığı konusu ülkemizde ve dünya genelinde en fazla ihmal edilen konulara arasında yer almaktadır. İnsanlar gerekli alışkanlıkları almamış olmaları ve önemsememeleri sebebi ile ağız ve diş sağlığı konusunda çok fazla sorun yaşanması normal olarak görülmektedir. Ayrıca insanlarda genelde otuzdan fazla diş olması da dişlerin belli dönemlerde insanlara sorun çıkartmasına sebep olmaktadır. Ağız ve diş sağlığı ile ilgili olarak önem verilmesi gereken bir konu olarak pedodonti ismi öne çıkmaktadır. Bu noktada pedodonti nedir şeklinde sorular sorulabilir. Pedodonti bebeklerin ve çocukları diş kontrollerinin yapılması ve tedavileri ile ilgili süreçlerin takip edilmesi için uygulanmakta olan bir diş hekimliği alanıdır.

Pedodonti Neden Önemlidir?

Pedodonti nedir sorusu ile birlikte bir alan olarak değerlendirilmesinin neden tercih edildiği sorusu da görülebilmektedir. Öncelikle ağız ve diş sağlığı konusu ile ilgili olarak en önemli dönemler çocukluk dönemidir. Çocukların ileride ağız ve diş sağlığı konusunda doğru alışkanlıklar sağlaması ve sorunlar ile karşılaşmaması için gerekli alışkanlıkları sağlaması gerekmektedir. Bu alışkanlıkların sağlanma dönemi olarak uzmanlar tarafından belli yaş aralıkları belirlenmiş durumdadır. Çocuklar için diş fırçalama alışkanlığı ile birlikte dişlerin doğru şekilde çıkması ve istenilen düzeye gelmesi süreci pedodonti alanına girmektedir. İnsanların tüm hayat dönemlerini etkilemesi sebebi ile ilerde diş sorunları yaşamamaları için pedodonti önem arz etmekte ve ihmal edilmemesi gereken konular arasında yer almaktadır.

Pedodonti İle Uygulanan İşlemler Nelerdir?

Pedodonti alanı olarak bebekler ve çocukların ağız ve diş sağlığı konuları üzerine yoğun çalışmalar yürütülmektedir. Pedodonti nedir denildiğinde akla gelen ilk konu bebeklerdeki süt dişleridir. Bebeklerin sorunsuz şekilde süt dişlerini çıkartmaları için gerekli takip işlemleri yapılmaktadır. Bununla birlikte emzirilen çocuklarda sık şekilde görülen biberon çürükleri ile ilgili süreçler takip edilmektedir. Süt dişlerinin sonrasında ise kalıcı dişler ile ilgili olarak düzgün ve sağlıklı şekilde çıkmaları takip edilmektedir. Bu süreçlerin tamamında kontroller ve süreçlerin doğru şekilde yürütülmesi ile birlikte tedavilerde yapılmaktadır. Çürüme ve benzeri sorunların görülmesi sonrasında tedaviler uygulanmakta ve bu önemli dönemin sorunsuz şekilde geçmesine uğraşılmaktadır.

Sosyal Medyalarımız