fbpx

Bruksizm İlaçları

Bruksizm İlaçları bir diş gıcırdatma sorunudur. Bu sağlık sorunun başlangıcı çeşitli nedenlerle dişlerin gece uyku sırasında gıcırdatılması ile başlar. Zamanla diş ve çene kemiğinin bundan olumsuz etkilenmesi sonucu hastalar doktora başvurmaya başlar. Şikâyetini hangi uzmana bildireceğini bilemeyen hastalar başta zaman kaybedebilir. Kliniğimizde çene cerrahları ve diğer uzmanların işbirliğinde sorununuz net olarak saptanmakta ve tedavi yöntemleri detaylı olarak iletilmektedir. Bruksizm kişinin bazı olumsuz alışkanlıkları ve hayat şartları neticesinde gelişir. Genelde yoğun bir iş hayatı olan kişilerde görülen bir diş gıcırdatma sorunudur. Aynı zamanda stresli kişilik yapısına sahip olanların zamanla uyku sırasında diş gıcırdattığı görülür. Hareketsiz bir yaşam sürenler, yoğun stres altında kalanlar, uyku bozukluğu olanlar ve sağlıklı beslenmeyenlerde görülme ihtimali daha yüksektir. Hastalığın başlangıcı uyku sırasında dişlerin sıkılması olarak nitelendirilir. Diş sıkmaları diş gıcırdatmalarına doğru ilerler ve bir süre sonra kişinin çene eklemlerinden sesler gelmeye başlar. İlerleyen zamanlarda hastanın çenesini açamaması gibi sorunlar da yaşanabilir. Bruksizm ilaçları bu süreçte yalnızca ağrı kesici olarak etkisini gösterebilir. Bu sorunlar insanların % 15’inde görülmekle birlikte geç fark edilen bir hastalık olduğu söylenebilir.

Bruksizm Belirtileri ve Bruksizm İlaçları

Bruksizm ilaçları konusunda bu hastalığın ilerleme düzeyi de dikkate alınmalıdır. Başlarda çene ekleminden sesler gelirken zamanla bu sesler kaybolabilir. Kaybolduğunda ise hastalar sorunun ortadan kalktığını zanneder. Oysa belli sürelerle tekrar ortaya çıkarken seslerin yoğunlaştığı gözlenir. Bir dönem gelip giden çene eklemi sesleri hastalık ilerledikçe süreklilik kazanabilir. Bu sırada Bruksizm problemi olan kişilerin yemek yemede zorlandığı görülür. Özellikle sert lokmaları çiğnemekte zorlanan hastalar bazı dönemlerde çorba gibi sıvı gıdalara yönelir. Yeme alışkanlığını değiştirmek zorunda kalabilir ve bu durum psikolojik olarak da rahatsız edici olabilir. Tüm bu süreçler yaşanırken çene eklemlerinde ve kulağa yakın bölgelerde ağrı gözlenir.  Hatta gün içindeki yoğun baş ağrılarının sebebi Bruksizm olabilir. Uzmanlarımız muayene sonrasında ağrının azalması için ağrı kesici ilaçlar önerebilir. Bu ilaçlar çene ekleminden gelen ağrıları azaltırken kişinin daha konforlu bir gün geçirmesini sağlar. Tedavi edilmezse dişlerde sallanma, diş etlerinde çekilme, diş aşınması ve kırılması gibi sorunlar yaşanabilir.

Bruksizm İlaçlar ve Tedavi Yöntemleri

Bruksizm hastalığının ilk belirtileri çene ekleminden ses gelmesidir. Bununla birlikte sabahları çene ağrısıyla uyanabilirsiniz. Bu ağrı kendini baş ağrısı olarak da gösterebilir. Lokmaları çiğnemekte zorlanabilir ve zamanla yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. İleri düzeyde çenede kapanma ve açılmama sorunu da görülebilir. Bütün bunların yaşanmaması için Bruksizm ilaçları ve diğer tedavi yöntemleri kullanılabilir. İlaçlar ağrıyı hafifletirken diğer yöntemler sorunu ortadan kaldırmaya yöneliktir.

Tedavide ilk olarak eksik dişler varsa tamamlanmalıdır. Anatomik diş problemleri de Bruksizm sebebi olabileceğinden bu dişlerin tedavisi yaptırılmalıdır. Geceleri plaklar kullanılabilir. Böylece dişlerin bilinçsizce gıcırdatılmasının önüne geçilmiş olur. Fakat diş gıcırdatmaları gündüz de görülebilen bir sorundur.

Son zamanlarda Bruksizm konusunda ön plana çıkan tedavi metotlarından biri de botokstur. Botoks yöntemiyle ilgili bölgeye dolgu yapılır. Kaslara enjeksiyon ile botoks uygulanarak sorunun önüne geçmek hedeflenir. Böylece kişinin dişlerinin çakışması, gıcırdatması gibi sorunların önüne geçilebilir. Botoks sürekli bir tedavi şekli değildir. Etkisi geçtiğinden tekrarlanması gereken bir yöntemdir.

Bruksizm günlük hayatın şartlarından etkilenen bir hastalık olduğu gibi kişinin dişlerinin anatomik yapısı da bunda etkili olabilir. Sonradan yaşanan diş problemleri hastalığın başka bir nedenidir. Diş gıcırdatma sebebiyle yoğun ağrılar çekenler kliğimizden randevu alabilir. Uzmanlarımızın önerdiği doğru ilaçlarla tedaviye başlanarak sorunun tümden çözülmesi için en doğru tedavi yönteminin uygulanmasına karar verilir.

Sosyal Medyalarımız