Bruksizm Kesin Çözüm Bruksizm genellikle geceleri görülen ve uyku sırasında ortaya çıkan diş gıcırdatma problemidir. İsmini Yunancada gıcırdatma anlamına gelen brygmos kelimesinden gelmektedir. Çocuklarda, yetişkinlerde cinsiyete bağlı olmadan sık sık görülen bir diş rahatsızlığıdır. Kişi kendisi çok fazla bu durumun farkında olmasa da yanında bulunan kişileri rahatsız edecek şekilde bir durum görülebilir. Gıcırdatma sorunu yaşayan kişide ise zamanda dişlere uygulanan basınçtan dolayı sorunlar oluşmaya başlar.

Bu gıcırdatmaya sebep olan basınç, yemek yerken uygulanan basınçtan oldukça fazladır. Bu yüksek basıncın sonucu olarak ise dişlerde gevşeme, dişlerin etrafındaki kemiklerde hasar, diş düzleşmesi, çene ekleminin hasar görmesi, alt dişlerin aşınması gibi sorunlar görülebilir. Diş gıcırdatma problemi ilerledikçe de ağzı açamama ve çene kitlenmesi gibi önemli sorunlar ile karşılaşılabilir. Bu sebeple diş gıcırdatma sorunundan mustarip olan kişilerin en kısa sürede tedavi görmeleri gerekir. bruksizm kesin çözüm sunan firmamız bünyesinde çalışan uzman diş hekimlerimize bu konuda güvenebilirsiniz. Tedavi ile birlikte ağrılarınıza engel olunur ve çene ekleminde meydana gelecek olan kalıcı hasarlara son verilir.

Bruksizm Nedenleri

Bruksizm yani diş gıcırdatmasının nedeni dişlerde var olan sıralanış ve diziliş bozukluğundan dolayı olmaktadır. Diş gıcırdatma sorunu ile karşı karşıya olan kişilerde yani Bruksizm nedenleri genel olarak aşırı hassas kişilik, titizlik ve sinirlilik gibi durumlardan kaynaklanır. Stres ise tüm bu sayılan nedenlerin artmasına ve gıcırdatmanın dişlere zarar verme noktasına gelmesine neden olmaktadır. Strese bağlı olarak gelişmekte olan psikolojik sorunlar diş gıcırdatma rahatsızlığının görülmesine neden olabilir. Günlük hayatta karşılaşılan sıkıntılar ve problemler kişinin gece aklına geldiğinden ve daha derin düşüncelere daldırdığından dolayı, gıcırdatma probleminin en fazla gece uykusu sırasında günün stresi ile arttığı bilinmektedir. Diş bozukluğu diş gıcırdatma sorununda en pasif etkili olan nedendir.

Genel olarak en büyük etken gerilim, stres ve bunlara sebebiyet veren diğer psikolojik nedenler olmaktadır. bruksizm için geçici çözümler kısa vadede sonuç elde edilmesini sağlasa da bu alanda uzman diş hekimlerinden bilgi almak ve tedavi olmak daha yerinde ve kesin çözüm olacaktır. Kısa vadede yapılabilecek çözümler içerisinde ağız plakları, eksik dişleri tamamlamak için protez uygulaması, kaplamaların ve dolguların yenilenmesi, kas gevşetici ilaçlar gibi gıcırdatmayı önleyecek pratik ve kısa vadeli çözümler mevcuttur. Fakat bu sorun zaman içerisinde diş, diş kemikleri ve diş etlerine zarar verdiğinden dolayı geri dönülemez bir hale alabilir. Bu sebeple uzman diş hekimlerimize tedavi olmak daha yerinde ve mantıklı olan kesin çözüm olacaktır.

Bruksizm Tedavisi

Bruksizm tedavisi için ilk olarak bu gıcırdatma sorununa neden olan sebebin belirlenmesi gelmektedir. Bu sebep aşırı stres, psikolojik sorunlar, gerilim hissi vb. nedenle olabilmektedir. Bruksizm tedavisinde size en kalıcı ve etkili sonucu verecek uygulamalardan biri de hipnoz olmaktadır. Bu nedenle gıcırdatma sorunundan mustarip olan kişiler hem psikolojik destek almalı hem de diş hekimlerimizden dişlerinin düzeltilmesi için tedavi görmelidirler. Uzman diş hekimlerimiz bu alanda birçok başarıya imza attığından dolayı, bu sorun ile karşı karşıya olan kişilere karşı tecrübelidirler. Yüksek teknolojik imkânları kullanan hekimlerimiz, modern tedavi yöntemleri ile gıcırdatma sorununa elveda demenizi sağlamaktadır. Öncelikle gıcırdatma sorununun dişlerde var olan hangi nedenden ötürü olduğu tespit edilmekte, ardından da bu neden tedavi edilerek kişinin gıcırdatma sorununa son verilmektedir. Sizde bu sorundan bir an önce kurtulmak ve günlük hayatınızı daha kaliteli geçirmek istiyorsanız uzman diş hekimlerimizden hemen randevu alabilirsiniz.

Sosyal Medyalarımız