fbpx

Kanal Tedavisi Yapılan Diş Çürür mü? Kanal tedavisi, genelde diş hekimlerinin son diş çekimine gerek kalmaması için uyguladıkları bir tedavidir. Eğer bir dişteki çürük çok ilerlemiş ve dişin damar sinir dokusuna zarar vermeye başlamışsa bu dişin kanal tedavisine ihtiyacı vardır. Zira diş çürüğündeki hasar damarlar ve sinirler yoluyla artık vücudun kalanına da ulaşmaya başlamıştır. Bu sebeple bu damar ve sinirlerin çürüklerden temizlenmesi gerekir. Bazı vakalarda vücudun dişten yayılan iltihaba tepkisi şişlik olsa da genelde kanal tedavisine ihtiyaç duyan dişte şiddetli bir ağrı görülür. Peki, bir kere kanal tedavisi yapılan diş çürür mü? Eğer kanal tedavisi yeterince titiz yapılmışsa ve kanal tedavisinden sonra uygulanan dolgu da sağlamsa bu dişin çürümemesi gerekir. Ancak bazı özensiz uygulamalar hastaların daha fazla acı çekmesine neden olabilmektedir. Bu tür durumların önüne geçmek için Ataşehir’deki kliniğimizde sizlere profesyonel ve üst kalite hizmet vermek için hazır durumdayız. Kliniğimizdeki uzman ve deneyimli diş hekimleri ile hatalı kanal tedavisi uygulamalarından kaçınarak kolaylıkla tedavi olabilirsiniz.

Hatalı Kanal Tedavisi Yapılan Diş Çürür Mü?

Kanal tedavisi artık çok yaygın bir uygulama olsa da maalesef her klinik bu tedaviye yeterli özeni göstermiyor. Kliniğimizde son teknoloji ekipmanlarımız ve deneyimli hekimlerimiz ile biz hatalı uygulamaların büyük oranda önüne geçmiş olsak da her klinik aynı çalışma şartlarına sahip değil. Daha önce kanal tedavisi uygulanan ancak ağrıları geçmediği için kliniğimize başvuran birçok hastamız  mevcut. Bu hastalarımızın birçoğunda diş çürümesinin hala devam etmekte olduğunu görüyoruz. Oysa kanal tedavisi uygulanmış ve dolgu ile kapatılmış dişin tekrar çürümemesi gerekir. Peki, hatalı kanal tedavisi yapılan diş çürür mü? Kanal tedavisi yeterince özenli uygulanmamışsa diş çürümeye devam edebilir. Genelde çürümenin nedeni sinirlerin iltihaptan tam olarak temizlenmemiş olmasıdır. Bunda yetersiz ekipman ya da dikkatsizliğin etkisi olabilir. Özellikle kanal tedavisinden önce çekilen diş röntgeni dikkatle incelenmezse bu tarz durumlarla karşılaşılabilir. Ayrıca kanal tedavisi uygulanacak dişin yanındaki dişlerin kökleri de çürüğün buralardan gelmiş olma ihtimaline karşı dikkatle incelenmelidir.

Bunların yanında kanal tedavisi uygulanmış dişlerin çürümesinin bir yolu daha mevcuttur. Bu durumda kanal tedavisi uygulanan diş uygulama olan bölgeden değil ancak dişin oyulmamış, dolgu ile doldurulmamış yanından çürümeye başlayabilir. Bu durumda aynı dişte tekrar ağrı görülse de sebep kanal tedavisi değildir. Aynı diş çürüğün durumuna göre bir ya da birkaç seans sürecek tedavilerle kanal tedavili bölgeye zarar verilmeden tedavi edilebilir.

Bir Kısmı Kanal Tedavisi Yapılan Diş Çürür Mü?

Kanal tedavisi, kliniğimizin ustalıkla yaptığı ve hastalarımızın çok memnun kaldığı uygulamalarımızdan biri… Ancak kanal tedavisi uygulanan bir dişin bir daha zarar görmeyeceği yönünde yaygın bir inanış var. Bu maalesef doğru bir bilgi değil. Eğer bir diş yerinden sökülüp yerine porselen protez takılmadıysa tekrar çürüme ihtimali her daim vardır. Peki, aynı durum kanal tedavisinde de geçerli mi? Bir kısmı kanal tedavisi yapılan diş çürür mü? Bir kısmı kanal tedavisi yapılan diş aynı bölgeden değil ancak tedavi uygulanmayan kısımdan elbette çürümeye başlayabilir. Buna sebep olan yanındaki diş dahi olabilir. Bu durumda her zaman ağız hijyenine dikkat etmek ve diş bakımını aksatmamak çürümeleri önleyebilir. Eğer çürüme başladıysa da ilk görüldüğü anda uzman bir hekim ya da kliniğe danışmak gerekir. Böylece çürük ilerleyip dişe büyük hasarlar vermeden kolayca temizlenip ağız için tehlikesiz hale getirilebilir.

Sosyal Medyalarımız