Protez Diş Bakımı Dişlerinizde kirlenme ve oluşan sorunlar sonrasında yeniden temiz bir dişe sahip olmak için uygulanan tedaviler arasında protez dişler önemli bir yere sahip olmaktadır. Merkezimize gerçekleştirilen başvurular sonrasında hekimlerimiz tarafından yapılan incelemeler, gereken ortodontik tedavinin sağlanması, cerrahi uygulamaların gerçekleştirilmesi ve dişlerin tekrar düzgün bir yapıya getirilmesi sonrasında protez diş uygulamaları sağlanarak, dişlerin temiz ve estetik bir görünüme kavuşması elde edilir. Bu noktada birçok farklı malzeme ve yöntem ile diş kaplamaları ve protez uygulamaları sağlanabilir. Örneğin porselen diş kaplama yapılabilmesi gibi zirkonyum diş kaplama yapılabilir. Diş Beyazlatma

Yine yaşanan diş problemleri sonrasında diş kayıpları oluşuyorsa, çürükler sonrasında dişlerin çekilmesi gerekiyorsa ve ağız içerisinde diş yapısının tamamlanması gerekiyorsa, protez diş uygulaması sağlanabilir. Dişler, ağız içerisinde orijinal dişlere göre sonradan eklenmiş ve genellikle bakım yapılmasa dahi sorunlar oluşmayacağı düşünülen dişler olduğu için birçok hastamız protez diş bakımı noktasında özensiz davranmaktadır. Fakat protez dişlerin de diğer gerçek dişler gibi düzenli bir şekilde temizlenmesi ve bakımlarının yapılması, mutlak olarak ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Aksi takdirde protez dişlerde belirli bir süre sonrasında sorunlu ve kullanılamaz bir hale gelebilir.

Protez Diş Bakımı İçin Önemli Noktalar

Hastalarda diş kayıpları oluşması ve diş etinde tedavi durumlarının sonrasında eksilen dişler yerine yeni dişlerin eklenmesi ve ağız içerisinde eksik dişlerin tamamlanması için protez diş uygulaması gerçekleştirilir. Farklı ve yapay malzemeler ile birlikte uygulanan protez diş uygulamalarında eski dişlerin işlevini yerine getirecek bir protez sağlanırken, günlük hayatın rahat bir şekilde sürdürülmesi, yeme ve içme faktörlerden düzeltilmesi, iletişim sorunlarının giderilmesi ve estetik görüntünün tekrar ortaya çıkarılması sağlanır.

Bu gibi problemlerin çözümünü sağlayan hastalarımız merkezimizde gerçekleştirilen protez diş uygulamaları sonrasında hekimler tarafından önerilen protez diş bakımı işlemlerini sağlamalıdır. Merkezimizde farklı çeşitler ile birlikte sabit protezler, hareketli protezler, total protezler, parsiyel protezler, hassas protezler ve implant üstü protezler şeklinde yapılabilen protez dişlerin iyi bir bakım uygulaması ile sağlıklı ve temiz tutulması gerekir. Bu bakım işlemlerinin sağlanabilmesi için de diğer dişlerde uygulandığı gibi benzer işlemler uygulanması ile birlikte dişlerin görünümünün bozulmaması, ağız kokusu ve enfeksiyonların oluşmaması sağlanabilir.

Protez Diş Bakımı Nasıl Ve Hangi Yöntemlerle Yapılır?

Hekimlerimiz tarafından merkezimize başvuran hastalarda ağız içerisinde diş kayıpları ve estetik sorunlar bulunduğu takdirde protez diş uygulamaları yapıldıktan sonra bu dişlerin kullanımında hangi noktalara dikkat edilmesi gerektiği ve bakım işlemlerinin nasıl yapılması gerektiği anlatılmaktadır. Hekimlerimiz tarafından belirtilen şekilde protez diş bakımı işlemi gerçekleştirilebilmesi için öncelikle dişlerin yemek sonrasında temizlenmesi için eczanelerde satılmakta olan özel diş iplerinin kullanılması belirtilmektedir. Özellikle sabit protezlerde diş ipi kolay bir temizlik sağlar.

Hareketli protezlerin temizliğinin sağlanabilmesi için ise ağız içerisinden çıkarılması ve kimyasal sıvılarda bekletilmesi en doğru yöntemdir. Yine hareketli dişlerde yemekler sonrasında protezler, ağızdan çıkarılıp bol su ile temizlenmelidir. Yemek sonrasında ve yatmadan önce dişler ağızdan çıkarılarak fırçalanmalı ve fırçalama işleminde protez dişler için üretilen özel macunların kullanılmasına dikkat edilmelidir. Fırçalama işlemi yapılırken, dişin tüm yüzeyleri tam olarak temizlenmelidir.

Protez dişlerin temizleme işlemi gerçekleştirilirken aşındırıcı tozlar veya farklı temizleme malzemeleri asla kullanılmamalıdır. Aksi takdirde dişlerin yüzeyinde çizilme ve leke oluşumu gözlenebilir. Eğer, protez dişler üzerinde tartar ve kalıcı lekeler oluşursa, bu lekelerin temizliği için merkezimize başvurarak hekimlerimizden yardım almalısınız. Dişlerinizi koruyarak ve rutin kontrolleri sağlayarak sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyalarımız