Periodontoloji Nedir?Dişler, vücut sağlığını direk etkileyen yapı taşlarından biridir. Diş&diş eti sağlığının bozulması vücut sağlığının bozulmasına yol açıyor. Özellikle diş etlerinde oluşan iltihaplar, hastalıklar sadece ağız içini etkilemiyor. Tıbbi yardım alınmadığında diş kaybından başlayarak, vücudun diğer organlarına sıçrıyor. Diş eti hastalıklarına periodontoloji bakıyor. Diş etinizde herhangi bir şişme, iltihabi durum olduğunda vakit kaybetmeden ağız&diş sağlığı merkezine gitmelisiniz.

Sağlıklı diş eti pembe renginde, mat, sert kıvamdadır. Diş yüzeyinde düzgün bir hat çizer. Diş fırçalamalarında kanama göstermez. Diş, diş eti bakımı doğru yapılmadığında diş eti hastalıkları (periodontoloji) görülür. Diş eti hastalığı tedavi edilmediğinde, dişte çürük olmasa bile diş kaybedilebilir. Diş kaybı, daha büyük ciddi rahatsızlıklar yaşamak istemiyorsanız periodontoloji tedavileri ile önlemini alabilirsiniz.

Periodontoloji Nedir?

Toplumda diş problemlerinde “dişçi”, “diş hekimliği” terimleri kullanıldığı için periodontoloji nedir pek bilinmez. Periodontoloji diş eti hastalıklarına bakan, tedavisini uygulayan, bu konuda araştırmalar yapan diş hekimliğinin ana bilim dalıdır. Diş etleri ve köklerini çevreleyen kemiğin hastalıkları ve tedavisiyle ilgilenir. Diş etinin iltihaplanması, kemik erimesi gibi sorunlar periodontoloji bölümü ana konusudur.

Periodontoloji Ne Demek?

Periodontoloji, diş etinde, kemikte oluşan hastalıkları tedavi etmek demektir.  Yunanca “peri” ve “odons” kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. “etraf”, “diş” anlamlarına geliyor. Türkçeye çevrildiğinde diş etrafı demektir. Diş, kökleri çene kemiğine gömülüdür. Dişlerin destek alması, köklerinin korunması için yumuşak dokularla örtülüdürler. Bu dokulara diş eti denir. Ağız-diş bakımı yeterli yapılmadığında ağız içinde bakteri plakları oluşur. Önlem alınmadığı takdirde bu plaklar diş ile diş eti arasına yerleşerek, diş eti iltihaplanmasına yol açarlar. Periodontoloji Nedir

Periodontoloji Neye Bakar?

Periodontoloji, dişleri saran hem yumuşak (diş eti) hem de sert dokuların (kemik) yapısını inceler. Bu bölgede oluşan hastalıkları tespit eder. Hastalıkları ortadan kaldırmak için uygun tedaviyi uygular. Tedavi sonrasında, ilgili diş eti, kemik gibi bölgelerin sağlıklı kalmaları konusunda periyodik takibini yapar.

Periodontoloji Nasıl Yapılır?

Hastanın periodontoloji kliniği başvurusuyla birlikte, periodontoloji tedavi süreci başlıyor.Hastadan ön bilgi (anamnez) alınıyor. Ön bilgi, klinik muayene ve radyografik değerlendirmeler sonucunda doğru tanı konuluyor.

Birinci aşamada, dişlerin çevresindeki bütün diş taşları temizleniyor. Bakteri plaklarının temizlenmesinde periodontoloji malzemeleri olarak rutin el aletlerinin yanı sıra elektrikli kazıyıcı alet (sonik ultrasonik) kullanıyor.

Diş yüzeylerine parlatma (polisaj) işlemi yapılıyor. Vakanın durumuna göre hastaya antibiyotik tedavisi uygulanıyor. Enfeksiyon ilerlememişse diş temizliği, ağız bakımı  yapılarak, tedavi sonlandırılıyor. Hastalığın tekrar nüksetmemesi için hasta bilgilendiriliyor.

İkinci aşama, ileri seviye diş eti iltihabı vakalarında uygulanıyor. Bu aşamada cerrahi işlem uygulanıyor. Lokal anestezi uygulanarak bölge uyuşturuluyor. Diş etleri, diş yüzeyinden ve kemik dokusundan kaldırılıyor. Bölgedeki iltihap temizleniyor. Temizlik bittikten sonra diş eti tekrar dikiliyor.

Periodontoloji Diş Tedavisi Nedir?

Diş eti hastalıkları erken dönemde tespit edilirse, cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Bu konuda periodontolog, hastaya periodontoloji tedavisi nedir hakkında detaylı bilgi veriyor. Diş hastalığının ileri seviyeye gitmeden, dişi kurtarmak için yapılan işleme periodontoloji diş tedavisi deniliyor.

Periodontoloji Nedir Periodontoloji diş tedavisinde hastalığın aşamasına göre farklı tedavi yöntemleri uygulanıyor. Diş fırçalarken, elma yerken kan gelmesi, diş etinin pembeliğini kaybetmesi, apse oluşması diş eti hastalığının belirtisidir. Vakit geçirmeden diş hekimine gidilmelidir. Bu aşamada diş ve kök yüzeyi temizliği yapılıyor. Hastaya ağız hijyeni eğitimi veriliyor. Ağzınızda çürük, 20 yaş dişleri gibi sorunlar ortadan kaldırılıyor. Diğer tedavi yöntemleri şunlardır;

Cerrahi Periodontal Tedavi; İltihabi durumun ilerlemiş safhasında kullanılır. Periodontal cepler ortadan kaldırılır. Düzgün bir kök yüzeyi sağlanarak, hastaya daha kolay temizlenebilir bir diş eti formu sağlanır. Periodontoloji cerrahi müdahale  kendi içinde farklı tedavi yöntemlerle  uygulanıyor. Periodontoloji Nedir

a) Subgingival küretaj; Bu cerrahi işlemde önemli olan iltihapların temizlenmesidir. Diş eti yarılarak diş kökleri ortaya çıkarılır. Bu bölgedeki iltihaplar temizlenir. Temizleme işlemi bittikten sonra diş eti tekrar dikilir.

b) Gingivektomi; Sadece diş etini ilgilendiren cerrahi işlemdir. Kalınlaşmış diş eti kenarlarına fizyolojik form vermek, diş eti morfolojisini düzeltmek, fibrotik diş eti büyümelerini  tedavi etmek için uygulanır. Diş eti cebinin, büyümelerinin önüne geçmek için bir parça diş eti kesilip, alınır.

c) Flep operasyonu; Bu cerrahi işlem kemik erimesi vakalarında uygulanıyor. Diş eti kaldırılarak, kök yüzeyleri ve kemik açığa çıkarılır. İltihaplı dokular uzaklaştırılır. Kök yüzeyi düzleştirilir. Gerekli kemik düzeltmeleri yapılır. Kemik deformasyonunun ileri seviyede olduğu durumlarda kemik grefti, membran, doku uyarıcı proteinler kullanılır. Bu işlemle yeni destek yapıları oluşturulur.

Periodontoloji Nerede Var?

Diş eti hastalıkları, insan sağlığını olumsuz etkileyen, yaşam kalitesini düşüren sorunlardan biridir. Toplumda en sık görülen hastalıklardan biridir. Bu nedenle en sık ziyaret edilen bölümler diş hastaneleri ve periodontoloji özel hastaneler oluyor.

Kamuya bağlı diş hastanelerinde, üniversitelerin bünyesindeki hastanelerde periodontoloji bölümü bulunuyor. SGK  kemikte aşırı doku kaybı, alt&üst çenede tek taraflı serbest sonlu dişsizlik vakaları gibi durumlarda belirli oranda tedaviyi karşılıyor. Kamuya bağlı diş, üniversite hastanelerinde tedavi olmak isteyen hastaların en büyük şikayeti periodontoloji randevu alamıyorum olmaktadır.

Hasta, periodontoloji randevu almak istese bile aylar sonrasına randevu alabiliyor. Tedavi sürecinde hekim-hasta ilişkisinin kısıtlı olması, istenilen zamana randevu alınamaması, tedavi yardımının düşük olması hastaları özel  diş hastanelerine yönlendiriyor.

Özel diş hastanesinde en yakın tarihe randevu verilir. Hastanın periodontoloji doktoru seçme şansı bulunuyor. Anamnez, klinik muayene, röntgen işlemleri yapılmadan periodontoloji tedavi ücretleri söylenmesi afaki olacaktır. Analiz ve incelemeler sonucunda doğru tanı konulduktan sonra uygulanacak tedavi yöntemine, kullanılacak malzemelere göre periodontoloji ücretleri belirleniyor.

Periodontoloji Nedir Diş eti problemleri yaşıyorsanız, özel ağız&diş sağlığı merkezine gece 23.00’a kadar gidebilirsiniz. İlk muayenenizi ücretsiz olarak olabilirsiniz. Diş hekimi, gerekli analiz ve incelemeleri yaptıktan sonra sizi uygun tedavi yöntemi ve periodontoloji fiyat hakkında bilgilendirecektir.

Periodontoloji Hastalıkları

Diş eti hastalığı sinsi, insan sağlığını olumsuz etkileyen, yavaş ilerleyen bir hastalıktır. İnsan sağlığını olumsuz etkilemesine rağmen, bu konuda gereken ilginin gösterilmediği görülüyor. Dişler rahat çiğnemenin, iyi bir sindirim sağlamasının yanı sıra estetik görünüm bakımından da önemlidirler. Dişlere, diş etlerine yeterince önem verilmediğinde, bakım yapılmadığında hastalıklar ortaya çıkıyor. Periodontoloji Nedir

Dişleri çevreleyen dokularda çeşitli sebeplerle oluşan iltihabi hastalıklara periodontal hastalıklar denir. Yetişkinlerde diş kayıplarının %70’i periodontal hastalıklar sonucu olmaktadır. Diş eti hastalığı;

1- Diş fırçalarken diş etlerinin kanaması,

2- Kırmızı, şiş, hassas diş etleri,

3- Dişlerden kolaylıkla ayrılan diş etleri,

4- Diş, diş eti arasından iltihap akması,

5- Dişlerin sallanmaya başlaması,

6- Sürekli kötü ağız kokusu belirtileriyle kendini gösterir.

Diş eti hastalıkları erken dönem gingivitis (diş eti iltihabı), ileri dönem periodontitis olmak üzere 2 şekilde tanımlanır.

Gingivitis; Diş etinin iltihaplanmasıyla diş eti hastalığı başlamıştır. Bu dönemde sadece diş etleri etkileniyor. Diş etleri kanamalı, kırmızı, hacimce büyüktürler. Bu dönemde fazla rahatsızlık vermeyebilir. Gingivitis tedavi edildiğinde iltihap ortadan kalkar. Diş eti dokusu hızlı şekilde kendini yeniler.

Periodontotis; Gingivitis, yani diş eti iltihabı erken evrede tedavi edilmezse hastalık ilerliyor. Dişleri destekleyen alveol kemiğinde geriye dönüşsüz hasarlar verebiliyor. Periodontotis denilen ileri evrede diş eti ile birlikte dişleri destekleyen diğer dokularda hasar oluşuyor. Diş ile diş eti arasında “periodontal cep” oluşuyor. Cebin oluşması enfeksiyonun yerleşimini, hastalığın ilerlemesini kolaylaştırıyor. Hastalık ilerledikçe dişler desteğini kaybediyor. Desteğini kaybeden dişler sallanmaya başlıyor. Sonuçta diş kaybı yaşanabiliyor. Periodontoloji Nedir

Periodontoloji Uzmanı Nedir?

Diş hekimliği içinde yer alan her bilim dalı kendi uzmanlık alanını gerekli kılıyor. Periodontoloji (diş eti hastalıkları) bölümünü seçen diş hekimine periodontolog (periodontist)  denir. Diş hekimi olmak isteyenler üniversitelerin 5 yıllık eğitim veren diş hekimliği fakültelerinden birini kazanmaları gerekiyor.

Üniversitenin son yılında veya mezun olduktan sonra her yıl düzenlenen DUS’a (Diş Hekimliğinde Uzmanlaşma Sınavı) giriyorlar. Sınavdan 60’ın üzerinde puan alırlarsa, periodontoloji  kontenjanı açan üniversitelere başvuruyorlar. 3 yıl uzmanlık eğitiminden sonra periodontolog, diğer adıyla periodontist olarak görev yapabiliyorsunuz.

Periodontoloji Ne İş Yapar?

1- Diş eti hastalığına yol açan plak, diş taşlarını temizler.

2- Hastalara ağız hijyeni konusunda eğitim verir.

3- Diş eti enfeksiyonlarını cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi eder.

4- Diş eti iltihabını cerrahi işlemle tedavisini yapar.

5- Tedavi sonrası rutin kontrollerle diş eti sağlığının takibini yapar.

Periodontoloji diş eti hastalıkları, kemik erimesi gibi problemlerle ilgilenen diş hekimliğinin bir bilim dalıdır. Diş etlerinde oluşan iltihabi durumları ortadan kaldırarak dişin kurtarılması birinci önceliktir. Diş eti hastalığı erken dönemde tespit edildiğinde basit plak, diş taşı temizliğiyle tedavi yapılıyor. Fakat iltihabın ileri seviyeye ulaştığı aşamada cerrahi işlem uygulanıyor. Diş kaybı yaşamak istemiyorsanız hastalığı önemseyip, en kısa sürede diş hekimine gitmelisiniz.

Bu makalenin yararlı olduğunu düşünüyorsanız paylaş butonuna basarak çevrenizle paylaşabilirsiniz. Aklınıza takılan soru ve önerilerinizi bize yazabilirsiniz.

Sosyal Medyalarımız