Kanal Tedavisi Nedir? İnsanları fazlasıyla tedirgin eden diş tedavilerinden biri de kanal tedavisidir. Kanal tedavisi; dişte meydana gelen çürük, kırık, çatlak gibi problemler neticesinde dişteki sinirlerin hasar görmesi, işlevini kaybetmesi sebebiyle diş kanallarındaki ölen sinirlerin temizlenmesine verilen addır. Önceki yıllarda bu durumun tek çözümü diş çekimi iken, günümüzde diş çekimine gerek duymadan merkezimizde çalışan profesyonel hekimlerimiz sayesinde hastamıza kanal tedavisi uygulayarak diş kaybını önleyerek tedavi ediyoruz. Dişin içindeki yumuşak tabakaya pulpa denir ve bu yumuşak tabaka kendini iyileştiremeyecek hale geldiğinde ölür. Buna çoğunlukla hasarlı dişteki bakteriler neden olur. Bu bakteriler hasarlın dişte enfeksiyona sebep olur ve bu durum tedavi edilmezse diş kaybı meydana gelir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş kaybını önlemek ve diş ağrısını gidermek kanal tedavisinin öncelikli amacıdır. Kanal tedavisi öncesinde eğer dişte enfeksiyon varsa, enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotik tedavisi uygulanır. İyileşme sonrasında kanal tedavisine başlanır. Dişin durumuna göre kanal tedavisi seans sayısı belirlenir. Tedaviye başlanmadan önce acı-ağrı hissedilmemesi için bölgesel anestezi ile diş ve dişin çevresi uyuşturulur. İlk adımda ölen pulpa temizlenir. Bu çürüyen alan komple temizlendikten sonra, kök kanalları temizlenir. Dezenfekte edilen, yeniden şekillendirilip geliştirilen diş kanalları doldurulur ve üzeri kapatılır. Doğru düzgün yapıldığında acı vermeyen ve diş kaybını önleyen bu işlem için merkezimizde çalışan profesyonel, tecrübeli ve uzman ekibimize güvenebilir, sağlıklı bir ağız ve dişler için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Kanal Tedavisi Sonrası

Anestezi sebebiyle uyuşan bölgeyi bir süre hissedemeyebilirsiniz. Yapılan kanal tedavisi sonrası birkaç saat hiçbir şekilde herhangi bir besin tüketmeniz sakıncalı olabilir. Yemek yemeye başladığınız zaman ise kanal tedavisinin yapıldığı dişinizin olduğu tarafla değil de diğer tarafla yemek yemeye çalışmanızı tavsiye ederiz. Kanal tedavisi sonrası ağrı görülebilir. Bu durum oldukça olağandır. Hissettiğiniz ağrı birkaç saat sürebilir. Diş hekiminizin önerisiyle ağrı kesici ilaç kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur.

Kanal tedavisinin uygulandığı diş tekrar enfekte olmadığı sürece yapılan dolguyu ömür boyu bir sorunla karşılaşmadan kullanabilirsiniz. Dişin tekrar enfeksiyon kapmaması için ağız ve diş bakımınıza dikkat etmeli diş fırçalamanın yanı sıra ağız çalkalama suyu ve diş ipi de kullanmalısınız. Ayrıca oluşabilecek sorunlara karşı erken teşhis amacıyla rutin kontroller için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyalarımız