Diş sağlığına ne kadar özenli şekilde dikkat ediliyor olursa olsun zaman içinde ortaya çıkan çürüklerin sonrasında pek çok hastamızda diş dolgusunun yapılması gerektiğinin teşhisini koyuyoruz. Rahat bir şekilde yemek yemek ve sıcak ya da soğuk içecekler tüketmek istersiniz değil mi? Bunu isteyen hastalarımız için dişlerindeki çürüklerin daha geniş alanlara yayılmasının da önüne geçmek amacıyla diş dolgusu çalışmasını yapıyoruz. Ancak kimi zaman hastalarımıza yapılan uygulamalar sonrasında diş dolgusu ağrısı ile karşılaşmak mümkün olmaktadır. Özellikle ilk aşamada iyileşme ve dişler ile ağzın dolguya uyum sağlaması sebebiyle sızlaması oldukça doğal olan diş dolgularında uzun süreli ağrıların ya da şiddetli ağrıların ortaya çıkması halinde farklı sebepler aranmaya başlanmalıdır.

Kanal Tedavisi ve Dolgu Yapılan Diş Neden Ağrır?

Diş dolgularını yaptıran kişiler diş, ağız ve çevre bölgelerinin farklı noktalarından ağrıları yaşıyor olabilirler. Burada sıklıkla karşılaşılan ağrı çeşidi dolgu çevresindeki ağrılar olmaktadır. Bu tür ağrı şikayetleriyle bizlere ulaşan müşterilerimizin dolgularının tam olarak oturup oturmadığına tekrar dikkat ederek çalışmalarımızı yapıyoruz. Bunun dışında diş dolgusu ağrısı dolgulu bölgede bir yiyeceğin ısırılması sonucunda çıkan ağrılar olabilmektedir. Özellikle diş dolgusunun yapılacağı sırada anestezi ile uyuşturulmuş olan bölgelere sahip hastalarımızın anestezinin etkisini yitirmesinin ardından karşılaştığı bu ağrılar dolguların uygulanmasından kaynaklı sorunlara işaret edebilmektedir. Ancak geçmeyen ağrılar söz konusu ise bu durumda diş kökü ve çevresine kadar inen çürükler söz konusu olacağı için köprü tedavisine geçilebilmektedir.

diş dolgusu ağrısı

Diş Dolgusu Ağrısı Olmaması için Ne Yapmalı?

Dolgu yaptırdıktan sonra rahat bir şekilde dişlerini kullanmak isteyen kişilerin yapacağı şeylerle birlikte diş dolgusu ağrısı şiddetini azaltması söz konusu olabilmektedir. Bu ağrının en hafif şekilde geçmesi için mutlaka sigara tüketimi minimuma indirilmesi ve mümkünse kesilmelidir. Dolgulu bölgenin uygulandığı bölgeye uyum sağlaması beklenmesi gereklidir. Sert şekerlemelerin tüketiminden kaçınılmalı ve kesinlikle çok sıcak ya da çok soğuk içecekler tüketilmemelidir. Dolguların ardından hijyenik ve sağlıklı bir ağız sağlığı uygulaması yapabilmek için dişlerin fırçalanmasına mutlaka özen gösterilmelidir. Mümkünse anti bakteriyel ağız gargaralarının kullanımı ile bu bölgenin tekrar çürüklere sebebiyet vermeyecek şekilde temiz tutulması gerekmektedir.

Sosyal Medyalarımız