Bonding (Adeziv Sistem)

 

Bonding tedavisi, dişlere bir işlem uygulanmadan yani, diş yüzeyleri
aşındırılmadan, var olan dişlerin doğal rengine uygun,
estetik tedavi yöntemi olarak tanımlanabilir.

Bonding Nedir?

bonding avantajlari

Bonding tedavisi, dişlere bir işlem uygulanmadan yani, diş yüzeyleri aşındırılmadan, var olan dişlerin doğal rengine uygun, kompozit malzemenin sertleştirilmesi ile uygulanan estetik tedavi yöntemi olarak tanımlanabilir. Bonding tedavisi, “kompozit dolgu” olarak da isimlendirilmektedir. Bonding tedavisi, var olan dişlere yeni görünüm kazandırmak ve aşınmış diş yapısını tedavi etmek için tercih edilen bir yöntemdir. Bu tedavi yöntemi ile dişlere yeniden şekil verilir ve diş renkleri yeniden düzenlenir. Var olan diş yüzeylerine, sertleşmiş kompozit malzemenin yapıştırılarak bu tedavi uygulanır. Bonding tedavisi, hemen hemen her hastaya uygulanabilen bir estetik tedavi yöntemdir. Bonding Uygulamasının, lamine ve porselen kronlardan farkı ise, ağız içindeki ufak tefek bozulmaların onarılması için tercih edilen tedavi yöntemidir. Lamine ve kron porselenler daha büyük sorunların onarılması durumunda tercih edilen tedavi yöntemidir.

Sizi ve gülüşünüzü önemsiyoruz…

bonding 1

Bonding Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Dişlerin rengi, dişlerin şekli, dişlerin boyu, dişlerin ağız içinde duruşu hasta için uygun değilse, hasta tüm bunlardan şikayetçiyse bonding tedavisi tercih edilebilir. tek seansta hızlı sonuç veren bir tedavi biçimidir. Bonding tedavisinin süresi yapılacak diş sayısına göre farklılık gösterse de ortalama 120 dakika içinde tamamlanabilir. Bonding Uygulaması aşağıdaki basamaklar takip edilerek diş yüzeyine uygulanır;

ikon

Öncelikle Diş yüzeyleri temizlenir ve cilalanır.

ikon

Diş yapısına yakın ve var olan dişlerin rengine uygun hazırlanan aparatlar diş yüzeyine yapıştırılır. Bu işlemlerden sonra 10 gün içinde doktor muayenesine gitmek gerekir.

bonding 1
formm 1 scaled

Bizimle İletişime Geçin

Neden Biz?

nedenbiz 115

İnsan Merkezli Yaklaşım

Erişilebilirlik, süreklilik ve hasta odaklı yaklaşım, başarılı bir tedavi sürecinin temelidir.

nedenbiz 114

Uzman Ekip

Uygulamalar ustalaşmış düzeyde, bilimsel niteliği olan bakış açısıyla planlanmaktadır.

nedenbiz 116

Özel Tasarım

Tıp, teknoloji ve sanatın harmanlanmasıyla idealimiz, doğal gülüşünüzü yeniden kazandırmaktır.

nedenbiz turkce
bonding 2

Bonding Avantajları Nelerdir?

Bonding tedavisi, sağlık ve estetik yönden birçok avantajı vardır. Bonding tedavisinin avantajlar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

ikon

En ekonomik diş estetiği tedavisidir.

ikon

Var olan kırık diş bu bonding tedavisiyle kolay onarılır.

ikon

Tedavi sonrası hemen sosyal yaşantıya dönmek mümkündür.

ikon

Bonding tedavisi uygulanırken dişlere aşındırma işlemi yapılmaz.

ikon

Estetik açıdan diğer dişlerin renkleriyle aynı olduğundan diğer dişlerden ayırt edilmez.

ikon

Dişler bir daha çürümeyecek şekilde temizlendiği için bonding tedavisi uygulanan dişte bir daha çürük meydana gelmez.

bonding 2

Sizi ve gülüşünüzü önemsiyoruz…

Bonding Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Bonding tedavisi uygulanacak diş sayısına, dişlerin bozulma durumlarına göre uygulama süresi farklılık gösterebilir. Bonding tedavi süresini genellemek gekirse Bonding tedavisinin uygulama süresi 2 ila 3 diş arasında ise 60 dakika ila 90 dakika arasında olabilir ve Bonding tedavisi tek seansta uygulanabilir. Bonding tedavisinin süresi diş hekiminin sahip olduğu pratikliğe, uygulanan kliniğin teknolojik gelimişliğine göre uygulama süresi farklılık gösterir. Ancak, tek diş için 30 dakika ila 40 dakika arasında uygulama süresi değişebilir. 6 ayda bir de Bonding tedavisinin durumunu öğrenmek için diş hekimine muayene olmak gerekir.

Sizi ve gülüşünüzü önemsiyoruz…

Öncesi & Sonrası

Sıkça Sorulan Sorular

Estetik dolgu dayanıklı mıdır?

Yapılan estetik dolgunun diş üzerindeki yeri ve büyüklüğüne bağlı olarak, hastanın bakımına, tükettiği renkli yiyecek ve içeceklere bağlı faktörlere göre değişkenlik gösterir. 5 ila 7 yıl arasında kullanım süresi değişmektedir.

Beyazlatılan dişler tekrar eski haline döner mi?

Bu tamamen kemik yapısına bağlıdır. Ayrıca renk veren (kola, ketçap, salça vb.) yiyecek ve içeceklerin aşırı tüketiminde, çok daha hızlı eski haline döner. Fakat her zaman beyazlatma öncesindeki renk tonunun bir ton açığında kalır.

Diş beyazlatma işlemi ne kadar sürer?

Beyazlatma işlemi yirmişer dakikalık iki seanstan oluşur. Toplam süre, diş taşı temizliği ile beraber bir saat kadardır.

Porselen Kuron Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Diğer dişlere göre biraz daha yük taşıma gücü düşük (özellikle arka çiğneme dişi olan, azı dişlerde) olan dişlerde maksimum dayanıklılık sağlayan porselen kuron uygulaması yapılması, bu dişlerin daha uzun süre yük taşıyabilmesini sağlar.

form 1

Bizimle İletişime Geçin