20’lik Diş Çıkması

20 lik Diş Çıkması Yetişkin bir insanın ağız yapısı İçerisinde 32 adet diş bulunmaktadır. Bu dişlerin her biri ayrı bir bölüm olarak, belirli yaş aralıklarında çıkış gösterir. 20’li yaşlarda çıkması beklenen fakat 16 ile 25 yaş aralığında uzun bir süreçte çıkış gösterebilen yirmilik dişler, kimi zaman sağlıklı bir şekilde çıkarken kimi zaman sorunlu bir şekilde çıkabilir ve bazı hastalar bu dişleri kullanırken bazılarında çekim yapılması gerekebilir. 20 lik diş ağrısı yaşayan hastalarımız kliniğimizde gerek lokal gerek hastane ortamında genel anestezi ile çekim yapılmaktadır.

20’lik Diş Çıkması ve Gösterdiği Belirtiler

Ağız içerisinde yirmilik dişlerin ilk olarak çıkmaya başladığı dönemlerde genellikle 16 ve 25 yaş arasında farklı süreçler görülebilir. Bazı kişilerde daha erken bazı kişilerde daha geç şekilde çıkan bu dişler, genellikle yan durumda bulunan azı dişleri ile sıkıntılı bir durum oluşturabilir ve çene kemiğinin yeterli alana sahip olmaması nedeniyle baskılı bir şekilde çıkış gösterebilir. Bu durumda 20lik diş çıkması için ortaya çıkan belirtiler incelendiğinde ilk olarak azı dişleri çevresinde bulunan ağrılar göze çarpmaktadır. Bu ağrılar kimi zaman dayanılmaz bir hal alırken ilk belirtiler arasında bulunmaktadır.

İlk olarak ağrıların ortaya çıkması sonrasında bu dişlerde farklı durumlar arasında dişin gömülü olması gibi sıkıntılarda farklı olarak diş eğik bir şekilde yer alabilir. Bu durumda ise yan azı dişlerine baskı yaparak ağrıları arttırabilir. Ayrıca eğer, diş tam olarak yatay bir şekilde diş etinden çıkmadan kalmışsa, bu dişler de kist gibi oluşumlara neden olabilir.  Bu nedenlerden ötürü olarak diş çekim ameliyatlarının yapılması gerekebilir. Bu ameliyat süreci çoğu zaman hastanemizde hekimlerimiz tarafından başarılı ve sağlıklı bir şekilde yürütülen ve tüm sorunların ortadan kalkmasını sağlayan bir süreçte ilerlemektedir.

20 lik Diş Çıkması Ve Sonrasında Yaşanabilecekler

20 lik dis cekimi
20’lik diş çıkması sonucu ağrı oluşması

Yirmilik dişler, genel olarak sorunlu yani hekimler tarafından gömü dişler olarak belirtilen bir yapıya sahip olurken, farklı durumlarda da 20lik diş çıkması sağlıklı ve normal şekilde de oluşabilir. Yirmilik dişler, sağlıklı bir şekilde çıkışlarını tamamladığında çoğu hekim tarafından çekilmeleri önerilmemektedir. Fakat bazı hekimler ise mutlak şekilde ilerleyen yaşlarda bu dişlerin sorun oluşturacağına inandıklarından dolayı bu dişlerin mutlaka çekilmesini savunmaktadır. Bu noktada merkezimizde hekimlerimiz 20lik diş muayeneleri sağlarken öncelikle tüm incelemeleri sağlayarak gerekli durumların kararlaştırılması aşamasına geçmektedir. Diş Apsesi

Karar verilen tedavi aşamaları sonrasında gereken tüm işlemler sağlanarak, öncelikle üst dişlerin ve daha sonrasında ise alt dişlerin çekilmesi için ameliyat işlemleri sağlanabilir. Bu işlemler sağlanırken gereken tüm sağlık koşullar yerine getirilerek güvenli ve steril bir şekilde ameliyat sağlanmaktadır. Önemli olan bir diğer nokta ise hastalarımızın ameliyat sonrasında hekimler tarafından belirtilen şekilde bakım ve ameliyat sonrasında kurallarına riayet etmesi ve kontrollerini yaptırmasıdır. Diş dolgusu

Sosyal Medyalarımız