Periodontoloji Tedavisi

Periodontoloji Tedavisi Ağız içerisinde diş yapısı ile birlikte dişlerin etrafında oluşan ve koruma yapısı sağlayan diş etleri yer almaktadır. Ağız sağlığı ve diş sağlığı noktasında hastalarımızın çok sık bir şekilde rastlamış oldukları diş eti ile ilgili hastalıklara, periodontoloji hastalıkları adı verilmektedir. Bu hastalık genelinde diş etlerinde güçsüz ve yapısı bozulmuş bir durum oluşmaktadır. Farklı etmenlerin neden olduğu bu rahatsızlık; diş taşı şeklinde ortaya çıktığında periodontoloji tedavisi öncelikle diş taşının temizlenmesi ve daha sonra ağız hijyeninin sağlanması ile birlikte ilerletilir. Eğer uygulanan bu tedaviler sorunun çözümünü oluşturmuyor ise ilerleyen aşamalarda özel bir şekilde cerrahi müdahaleler gibi tedavilerde uygulanabilir.

Genel Belirti Ve Nedenler İle Periodontoloji Tedavisi

Ağız içerisinde diş etleri ile ilgili sorunlardan kaynaklanan periodontal rahatsızlıklar diş problemlerinin ve kayıplarının çok büyük bir nedenini oluşturmaktadır. Bu nokta ile birlikte diş eti rahatsızlıklarında ise en önemli neden olarak bakteriyel diş plağı adı verilen diş üzerinde biriken yapışkan ve renksiz film tabakası örnek gösterilebilir. Düzenli bir şekilde diş fırçalama olmazsa oluşan tartar tabakaları ve dişin üzerindeki kirliliğin diş etine ulaşması buna ek olarak fazla derecede alkol, sigara ve asitli yiyecekler ve içecekler tüketilmesi nedenler arasında gösterilebilir. Bu nedenlere bağlı olarak diş eti hastalıklarında belirtiler ortaya çıktığında periodontoloji tedavisi için merkezimize başvuru gerçekleştirilebilir. Bu belirtiler içerisinde diş eti kanaması, şişme, dişlerden ayrılma, iltihap, diş sallanması ve sürekli ağız kokusu gösterilebilir.

Periodontoloji Tedavisi İçin Kullanılan Yöntemler

Pek çok hasta tarafından önemsenmeyen bir durum olarak görülse de diş köklerinin güçsüzleşmesi ve yapısında oluşan bozulmalar ağız içerisinde olabileceği gibi tüm vücutta sorunlara yol açabilir. Bu nedenle periodontoloji tedavisi ortaya çıkan belirtiler sonrasında bekletilmeden başvurulması gereken bir tedavidir. Merkezimiz bünyesinde bu tedaviler kapsamında öncelikle diş hekimi muayenesi gerçekleştirdikten sonra tespit edilen rahatsızlıklar ile ilgili müdahale imkanları kullanılmaktadır. Periodontal rahatsızlıkların oluşmaması için öncelikle diş hijyenine ve fırçalama hususunaa önem verilmeli ve tüketilen alkol ya da kahve gibi gıdaların düzenli ve yeterli düzeyde tüketilmesi gerekir.

Sosyal Medyalarımız