Diş ağrısı insanın hayatını olumsuz olarak etkiliyor. Özellikle gece ortaya çıkan şiddetli ağrı dişim ağrıyor uyuyamıyorum şikayetini beraberinde getiriyor. Çeşitli nedenlere bağlı olarak diş ağrısı çekilebiliyor. Bazı durumlarda gizli hastalıkların da habercisi olabilir. Diş ağrısının altındaki nedeni bulmak, dişim çok ağrıyor ne yapmalıyım sorununu çözmek için ağız ve diş sağlığı merkezine gitmelisiniz.

 20’lik dişlerin çıkması, diş çürükleri, diş iltihapları, dolgu problemleri diş ağrılarının en önemli nedenleridir. Ağrının sorunu bulup, kesin olarak çözülmesi gerekir. Sorun çözülmediği takdirde, enfeksiyon, iltihap daha da ilerleyecektir. Bunun sonucunda diş kaybı, kemik erimesi gibi daha büyük sorunlar baş gösterecektir. En yakın zamanda diş hekimine uğrayıp muayene olmak gerekmektedir.

Dişim Ağrıyor Ne Yapmalıyım?

Dişlerin, insan sağlığı ve beslenmesi açısından önemi toplum genelince bilinir. Buna rağmen yetersiz ve yanlış ağız bakımı nedeniyle en sık yaşanan dişim ağrıyor ne yapmam lazım sorunudur. Sosyal medyada, diş kliniklerinde en sık duyulan benim dişim ağrıyor cümlesidir.

İltihaba bağlı diş ağrınız bulunuyorsa 2 diş sarımsağı ezin. Ağrıyan dişin üzerine koyup, diğer dişinizle bastırın. Bu şekilde 15 dakika bekleyin. Sürenin sonunda ağzınızı ılık suyla temizleyin. Yanak bölgesinde şişkinlik varsa, soğuk kompres uygulayın. Buz kalıbını bir havluya sarın. Şiş bölgeye dışarıdan tampon yapın.

Diş ağrısının nedenini bilmiyorsanız çay ağaca yağı veya karanfil yağını bir parça pamuğa damlatın. Ağrıyan dişinizin üzerine koyun. Ağzınızda 10-15 dakika kaldıktan sonra ağzınızı ılık suyla çalkalayın.

Dişim Ağrıyor Nereye Gitmeliyim?

Diş ağrıları evde bekleyerek ya da doğal yöntemlerle geçmez. Ağrı bir süre sonra tekrarlayacaktır. Ağrıyı kesin olarak ortadan kaldırmak istiyorsanız ağız ve diş sağlığı merkezine gitmelisiniz. Diş hizmeti konusunda kamuya bağlı diş hastaneleri ve özel ağız&diş sağlığı merkezleri bulunuyor.

Sıra beklememek, detaylı ve özel bir şekilde ilgilenilmek istiyorsanız özel ağız&diş sağlığı kliniğini tercih edebilirsiniz. İlk muayeneniz ücretsizdir. Uzman diş hekimi ön muayene, diş röntgeni sonuçlarına göre uygulanacak tedaviyi ve ücreti size açıklayacaktır.

Ön Dişim Ağrıyor Ne Yapmalıyım?

Diş minesinin zarar görmesi, ön dişler arasındaki boşluk, ağızdan nefes alınması,diş eti iltihabı gibi nedenlerden dolayı ön dişim ağrıyor şikayeti çoğunluktadır. Bazı durumlarda çatalın, bardağın ısırılması, ön dişle kapak açma gibi durumlarda diş zorlanır. Dişlerde sızlanma oluşabilir.

Özellikle dişim soğukta ağrıyor sorunu yaşıyorsanız, dişim ağrıyor ama çürük yok diyorsanız  diş hassasiyeti yaşıyor olabilirsiniz. Dişlerinizi iyi korumak adına günde en az iki defa dişlerinizi fırçalamanız gerekiyor. Diş ipi kullanmayı ihmal etmiyorsunuz.

Zorlamaya bağlı diş sızlaması yaşıyorsanız bir çay bardağı ılık suya yarım çay kaşığı kaya tuzu, bir tatlı kaşığı sirke ekleyin. Karışımla ağzınızı çalkalayın. Ön dişlerinizde iltihabi durum varsa, bir tutam zerdeçal tozu ile bir damla suyu karıştırın. Macun kıvamına getirin. Ağrıyan dişinize sürün.

Dişim Ağrıyor Ne İyi Gelir?

Diş ağrılarını hafifletecek, bir süre etkisini yok edecek doğal tedavi yöntemleri bulunuyor. Bunların başında sarımsak, karanfil, zerdeçal, zencefil, çay ağacı geliyor. Bu bitkiler doğal antibiyotik yerine geçiyorlar. Ağrıya sebep olan etkeni çözmüyorlar. Sadece belirli bir süre ağrının etkilerini hafifletiyorlar.

Aşırıya kaçmamak şekilde belirtilen bitkiler, şiddetli ağrı hissedildiğinde ağrıyan dişin üzerine tatbik ediliyor. Bununla yetinmeyip, en kısa sürede diş hekimiyle görüşmeye gitmelisiniz.

Hamileliğin ilk dönemindeki kadınlar 1 aylık hamileyim dişim ağrıyor sorunuyla sıklıkla karşılaşıyorlar. Bunun en büyük nedeni mide bulantıları ve kusma nedeniyle asidik ortamın ağızda artmasıdır. Diş fırçalama ihmal edildiği için diş ağrısı çekiyorlar. Hamilelik döneminde diş ağrısı çekmemek için dişlerinizi düzenli olarak fırçalamayı, diş ipi kullanmayı unutmayın.

Dişim Çürük Ağrıyor Ne Yapmalıyım?

Diş çürüğü, sessiz ve sinsi ilerleyen bir ağrıdır. Yan etkisini, dişim ağrıyor şikayetiyle gösteriyor. Bazı kişilerde diş dolgusu düşebilir. Dolgu düştüğünde dişim oyuk ağrıyor sorunu yaşanabilir. Diş hekimine gidene kadar dişler düzenli şekilde fırçalanmalıdır. Diş aralıkları diş ipiyle temizlenmelidir. Ağrıyı dindirmek için tuzlu suyla ağız gargara yapılmalıdır. Daha sonra çürük/oyuk olan dişin üzerine iki damla karanfil yağı damlattığınızı pamuğu yerleştirebilirsiniz.

Diş çürüklerinde ve dolguların düşmesinde zaman kaybetmeden uzman diş hekimine görünmenizde fayda vardır. Doğal yöntemlerle ağrıyı kesmenize rağmen çürük ilerleyecektir. Basit bir tedaviyle dişi kurtarmak varken, dişinizi kaybetmek zorunda kalabilirsiniz.

Dişim Şişti Ağrıyor Ne Yapmalıyım?

Enfeksiyon, iltihaplara bağlı olarak diş eti şişebilir. Öncelikli olarak şişkinliği indirmek için soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Buz kalıbını bir havluya sarıp, şişmiş olan yanağınızın dış bölgesine 5 dakika uygulayın. Sıcak uygulama da şişkinliğin inmesinde yararlıdır. Sıcak suya batırdığınız havluyu, yanağınızın dış bölgesine uygulayabilirsiniz.

Doktor kontrolü yapılmadan, ilaç reçete etmeden kesinlikle antibiyotik türü ilaçlar kullanmayın. Bilinçsiz şekilde alacağınız vücudunuza yarardan çok zarar getirecektir. Şişkinliği bitkisel olarak hazırlayacağınız kürle hafifletebilirsiniz.

Dişim Ağrıyor Yüzüm Şişti Ne Yapmalıyım?

Dişteki şişkinlik, iltihabi ve enfektif bir durumun olduğunun göstergesidir. Durum ciddiye alınmalı, basit ve geçici yöntemlerle göz ardı edilmemelidir. Kısa zamanda diş hekimine gidilemeyecekse evde bitkisel yöntemlerle şişkinliği dindirebilir, ağrıyı azaltabilirsiniz.

Diş hekimine gidene kadar ağzınızı düzenli olarak diş fırçasıyla fırçalayın. Fırçalama sayesinde ağrıya sebebiyet veren artıkları temizleyebilirsiniz. Diş ipi kullanarak, diş aralarını iyice temizleyin. Daha sonra ılık tuzlu suyla gargara yapın.

250 ml kaynar suya 2 çay kaşığı papatya atın. 5 dakika demlenmeye bırakın. Süzüp, suyuyla gargara yapın. Bu uygulamayı yemeklerden sonra yapabilirsiniz. Bu yöntemler, geçicidir. Diş ağrınıza sebep olan enfeksiyonu ortadan kaldırmaz. En kısa sürede profesyonel tedavi için dişim ağrıyor yanağım şişti diyerek, diş hekimine gitmelisiniz.

Dişim Ağrıyor Ne Yiyebilirim?

Diş ağrısı çekenler, yeme-içme yaptıklarında çiğnerken dişim ağrıyor ve dişim ağrıyor yemek yiyemiyorum sorununu çokça yaşıyorlar. Çürük, iltihap, enfeksiyon nedeniyle diş hassasiyeti yaşandığı için katı yiyecekler yendiğinde dişe baskı yapıyor. Diş sinirleri uyarıldığı için dişim çok ağrıyor şikayeti olarak yansıyor.

Dişe baskı uygulamayacak katı, sıcak, soğuk yiyecek&içeceklerden uzak durmalısınız. Diş ağrısı çektiğiniz günlerde tüketebileceğiniz örnek yemekler şunlardır;

1- Çorba türleri (blenderden çekebilirsiniz.)

2- Püreler (patates, havuç, bal kabağı, patlıcan, kabak, elma, muz vb. gibi)

3- Yoğurt (içine pürelerden istediğinizi ekleyebilirsiniz)

4- Meyve suları (evde hazırlanmış olanlar, oda sıcaklığında olmalı)

5- Süt (içine bal, pekmez ekleyebilirsiniz)

6- Salata (domates, salatalık gibi içerikleri rendeleyebilirsiniz)

7- Tavuk, et suları

Dişim Ağrıyor Nasıl Geçer?

Diş ağrısının en belirgin özelliği, keskin, zonklayan, gidip gelen şiddetli sancılardır. Bazen yeme-içme sırasında kendini gösterir. Bazen hiç neden yokken aniden ağrı gösterebiliyor. Diş ağrısı toplumda en sık görülen şikayetlerden biridir.

Diş ağrısı çekenler arasında dişim şişti ağrıyor ve dişim ağrıyor ne yapabilirim şikayetleri paylaşılıyor. Diş ağrısının kesin çözümü uzman diş hekimi tedavisinde yatıyor. Dişi ağrıyan kişi dişim ağrıyor ne yapayım araştırmasına girmeden, vakit kaybetmeyip diş hekimine gitmelidir.

Diş hekimine yakın zamanda gidemeyecekseniz, tuzlu su, papatya suyu gibi karışımlarla gargara yapın. Dişlerinizi fırçalamayı, diş ipi kullanmayı ihmal etmeyin. Evde hazırlayacağınız nar suyu, diş ağrınızı geçirmekte yararlı olacaktır. Evde hazırladığınız nar suyundan bir yudum alıp, diş bölgenizde gezdiriyorsunuz. En az 2 dakika ağzınızda gezdirin. Sonra tükürebilir/içebilirsiniz.

Dişim Kırıldı Ağrıyor Nasıl Geçer?

Isırmalara, çarpmalara maruz kaldığı için en çok ön dişlerde kırılmalar meydana geliyor. Diş kırıldığında kökler ve sinirler darbe aldığı için dişim kırık ağrıyor şikayeti oluşuyor. Mümkünse, kırık parça ile birlikte en kısa sürede ağız&diş sağlığı merkezine gitmenizde yarar vardır. Uzman diş hekimi dişim kırıldı ağrıyor şikayetinizi çözüme kavuşturacaktır.

Kısa sürede diş hekimine gidemeyecek durumdaysanız, bölgeye soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Bir süre ağrıyı dindirecektir. Mevcutsa çay ağacı yağı veya karanfil yağlarından biriyle darbe alan bölgeye masaj yapabilirsiniz.

Diş hekimine sadece dişiniz kırıldığında gitmiyorsunuz. Dişinizi yaptırdığınız porselen dişim ağrıyorveya protez dişim ağrıyor şikayetleri için de gidebilirsiniz. Kullanımınıza veya uygulamaya bağlı olarak porselen/protez dişler ağrı yapabilirler. Bu sorunu ancak diş hekimi çözebilir. Porselen/protez kaynaklı diş ağrısı çekiyorsanız vakit kaybetmeden diş hekimine gitmeniz gerekiyor.

Dişim Çok Ağrıyor Ne Yapmalıyım Uyuyamıyorum?

Diş ağrısının en çekilmez olanı gece gelen şiddetli ağrılardır. Bazen ağrıyan dişin üstüne yatmak ağrıyı tetikleyebilir.

Gece 23.00’a kadar ağız ve diş sağlığı merkezine gidebilirsiniz. Detaylı bir kontrol ve tedavi başlangıcıyla geceyi ağrısız ve rahat bir şekilde geçirebilirsiniz.

Gece 23.00’dan sonra şiddetli diş ağrısı çekmeye başlarsanız. Öncelikle ılık tuzlu suyla gargara yapın. Dişinizi fırçalamadıysanız dişlerinizi  fırçalayın. Diş ipiyle dişlerinizi temizleyin. Diş ağrısını dindirmek için aşağıdaki doğal yöntemlerden birini deneyebilirsiniz.

1-Bir diş sarımsağı ezin. Ağrıyan bölgeye yerleştirin.

2- Bir soğanı közleyin. Ezip, ağrıyan bölgeye yerleştirin.

3- iki-üç tane karanfili çiğneyin.

4- Karanfil yağı/çay ağacı yağı bir parça pamuğa dökün. Pamuğu ağrıyan dişe yerleştirin.

Diş ağrısı, yaşam kalitesini düşüren, insan psikolojisini bozan bir rahatsızlıktır. Ağız ve diş bakımının yeterli, bilinçli yapılmaması sonucunda oluşur. Diş ağrısı oluştuğunda diş hekimine gitmek en doğrusudur. Ağrının altında yatan neden tespit edilip, doğru tedavi uygulanmalıdır. Bunun yerine doğal ve bitkisel yöntemlerle tedaviye kalkışılması sorunun daha da büyümesine yol açacaktır. Geçici olarak bitkisel yöntemle ağrı dindirilip, en kısa sürede diş hekimine gitmenizde yarar vardır.

Bu makalenin yararlı olduğunu düşünüyorsanız paylaş butonuna basarak çevrenizle paylaşabilirsiniz. Aklınıza takılan soru ve önerilerinizi bize yazabilirsiniz.

Sosyal Medyalarımız

2.7/5 - (13 OY VERİLDİ)