Diş Estetiği Yaptıran Ünlüler

Diş Estetiği Yaptıran Ünlüler Dişler, insanların yaşam kalitelerini ve sosyal hayatlarını direk etkileyebiliyor. Göze hoş gelen, sağlıklı ve bembeyaz dişler kişinin kendine olan güvenini artırıyor. Buna rağmen sağlıksız, sürekli sorun oluşturan dişler kişinin hayatını çekilmez kılabiliyor. Mükemmel bir gülüş, insanlarla sağlıklı bir iletişim kurmak istiyorsanız diş estetiği yaptırabilirsiniz.

Diş Estetiği Nedir, Nasıl Yapılır?

Sağlıklı, ağızda düzenli sıralanan dişlere sahip olmak için yapılan klinik uygulamaya diş estetiği denir.Çürüyen, kırılan, arasında boşluk bulunan dişlere uygulanır. Dolgusu eskimiş, kaplamasının rengi değişmiş dişlere de diş estetiği uygulanır. Diş Estetiği Yaptıran Ünlüler

Dişlerin görünümünden rahatsız olan herkes diş estetiği tedavisi yaptırabilir. Diş estetiği yaptırmak için ağız ve diş sağlığı merkezine gitmeniz gerekiyor. Diş hekimi, diş estetiği nasıl yapılıyor hakkında bilgi verecektir.

Diş hekimi, klinik muayene adı altında genel bir diş kontrolü yapıyor. Ağız ve diş yapısını inceliyor. ikinci aşama radyolojik muayenedir. Hastanın tüm ağız röntgeni çekiliyor. Röntgen sonuçlarına göre diş hekimi ikinci bir muayene yapıyor. Hastanın alt ve üst çene profil ölçüleri alınıyor. Ağzınızdaki var olan durum ile hedeflenen durum yani diş estetiği öncesi ve sonrası belirleniyor.

Hastanın ağzındaki sorunlu bölgeler inceleniyor. Diş hekimi düzeltilmesi gereken sorunlu bölgeler için hastaya bilgi verir. Hastanın ve diş hekiminin ortak kararı ile diş estetiği uygulamaları planı oluşturur. Tedavi haritası çıkarılır.

– Çapraşık dişler için diş telleri,braketler,

– Kırılmış, çürük,  arasında boşluk olan dişler için kompozit, porselen dolgu,

– Eksik dişlerin tamamlanması için implant,

– Sararmış dişler için beyazlatma yöntemleri uygulanır.

İlk işlem olarak ağızdaki tüm bakteriler temizlenir. Gülüş analizi için fotoğraf çekimi yapılır. Bilgisayar ortamında dişlerinizin,diş etlerinizin, gülüşünüzün şeceresi çıkarılıyor. Diş hekimi size uyacak mükemmel gülüşü yakalıyor. 3 boyutlu olarak düzenleniyor. Bu yapılandırmayla dişlerde ne kadar aşındırma, nasıl bir diş yapısı oluşturulacağı netleştiriliyor. Elde edilen model üzerinden geçici bir plak hazırlanıyor. Aşındırma işlemi bu plak üzerinden yapılıyor.

Dişleri Estetik Olan Ünlüler

Diş Estetiği Yaptıran Ünlüler Sürekli insanlarla iletişim halinde, göz önünde bulunan kişiler dişlerinin görünümüne önem veriyorlar. Özellikle, spiker, şarkıcı, oyuncu, avukat, doktor gibi meslek sahipleri görünümlerine ayrı bir özen gösteriyorlar. Yurt içinde ve yurt dışında diş estetiği yaptıran ünlüler sayısı bir hayli fazladır. Bu ünlülerden bazıları şunlardır;

1- Çağlı Şikel-manken

2- Ebru Gündeş-şarkıcı

3- Tarkan-şarkıcı

4- Sinem Kobal-oyuncu

5- Beren Saat-oyuncu

6- Seda Sayan-şarkıcı

7- Ajda Pekkan-şarkıcı

8- Kıvanç Tatlıtuğ-oyuncu-manken

9- Burak Özçivit-oyuncu

10-Zac Efron-oyuncu

11- Demi Moore

12- David Beckham-futbolcu

13- Nicholas Cage-oyuncu

14- George Clooney-oyuncu

Ön Diş Estetiği Nasıl Yapılır?

Diş Estetiği Yaptıran Ünlüler Ön dişler konuşma ve gülmelerde en çok belirgin olan dişlerdir. Yapısal olarak bozuklukları, eksiklikleri hem sağlık hem görünüm bakımından sorun teşkil ederler. Ön dişlerde; renklenme, kırık, çatlak, dişler arasında aralıklık, eğri, eksik olması gibi durumlarda diş estetiği uygulanıyor. Ağız yapısına ve dişin özelliğine bağlı olarak farklı yöntemler uygulanıyor.

Diş renklenmesinde, yani dişin beyaz rengini kaybettiği durumlarda diş beyazlatma işlemi yapılıyor. Diş beyazlatmanın yetersiz kaldığı durumlarda diş estetiği lamine uygulaması tatbik ediliyor. Ön dişlerde aşırı kırık, çürük varsa zirkonyum diş estetiği tercih edilebiliyor.

Kişinin, ağız ve diş yapısı kontrol ediliyor. Röntgen desteğiyle diş estetiği işleminden önce yapılacak tedaviler tespit ediliyor. Kanal tedavisi, çürük temizleme gibi destekleyici tedavilerden sonra kişinin gülüş analizi çıkarılıyor. Bilgisayardan 3 boyutlu olarak ideal gülüş analizi belirleniyor. Bilgisayardan gülüş analizine göre diş yapısına uygun geçici plak hazırlanıyor. Kalıcı kaplama hazırlanana kadar bütün işlemler geçici plak üzerinde yapılıyor.

Ön dişlerde genellikle lamina (yaprak) porselen kaplama kullanılıyor. Diş görünümüne en yakın oldukları için porselen esaslı kaplama tercih ediliyor. Geçici kaplamalar bir süre kişinin ağzında kalıyor. Duruma göre rötuşlar yapılıyor. Son düzeltmeler yapıldıktan sonra gerçek porselenler hazırlanıyor. Özel yapıştırma malzemesiyle ön dişe/dişlere yapıştırılıyor.

Ön dişlerde kırık, çatlak, dişler arasında boşluk varsa, kompozit lamina uygulaması yapılıyor. Önce özel cihazla dişin rengi tespit ediliyor. Diş etleri üzerinde tartar temizliği yapılıyor. İşlem görecek diş/dişler zımparalanıyor. Bol suyla yıkanıp, durulanıyor. Dişlerin üzerine bonding ajan sürülüyor. Mavi ışıkla iyice sertleşmeleri sağlanıyor. Özel kompozit reçine maddesi dişin üzerine şekil verilerek yapıştırılıyor. Tekrar mavi ışık verilerek, bondjng ajanla yapışması sağlanıyor. Kaplama iyice yapışıp, sertlendiğinde dişin yapısına uygun olarak son düzeltmeler yapılıyor.

Diş Estetiği Ne Kadar Sürer?

Dişte/dişlerde yapılacak işleme göre diş estetiği süresi değişkenlik gösteriyor. Yaprak porselen diş estetiği yaptırmak istediğinizde bu süre 4-7 gün arasıdır. Diş eksikliğinden dolayı implant diş estetiği yaptıracaksanız 3 ay 10 gün sürüyor.  Diş beyazlatma estetiği uygulatacaksanız 2-3 seans sürüyor.

Diş Estetiği Ne Kadara Mal Olur?

İnternette en çok aranan konulardan biri estetik diş ücretleri oluyor. Estetik, özel harcamaya girdiği çoğu işlemleri devlet karşılamıyor. Diş estetiğinin maliyetini düşünenler diş estetiği ortalama fiyat araştırması yapıyorlar. Türk Tabipler Birliği her yıl tedavi fiyatlarını yayınlıyor. Buradaki fiyatlar genel kapsamdadır. Her bireyin tedavi süreci ve yöntemi farklı olacağı için fiyat değişkenlik gösterecektir.

En doğru fiyatlandırmayı almak için ağız ve diş sağlığı merkezine gitmeniz gerekiyor. İlk muayenenizi ücretsiz olarak yaptırıyorsunuz. Diş hekimi, uygulanacak tedavi, yöntem ve fiyatı hakkında size detaylı bilgi verecektir. Diş Estetiği Yaptıran Ünlüler

Diş Teli Estetiğe Girer mi?

Doğuştan gelen çene ve diş uyumsuzluğu sonucunda ağızda dişler düzgün durmazlar. Ya öne doğru çıkıktırlar ya da çapraşık dururlar. Diş hekimliğinin ortodonti dalı dişlerde bulunan düzensizlikleri düzeltmeyle ilgileniyor. Dişsel ve iskeletsel bozukluklarda dişleri olmaları gereken dizilime getirmek için ortodontik tedavi uygulanıyor.

Dişlerin düzeltilmesi için braket denilen diş telleri kullanılıyor. Böylece dişler ağızda düzenli olarak görülüyorlar. Bu işlemi diş estetiği olarak kabul edebilirsiniz. Ağızda düzensiz dizilen dişleri düzenli hale getiriyorsunuz.

Diş Estetiği Öncesi Sonrası

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kişiler diş, diş eti estetiği öncesi ve sonrası durumu görebiliyorlar. Bilgisayarda 3 boyutlu gülüş analizi sayesinde mükemmel gülüşlere kavuşabiliyorlar. Diş estetiği öncesi aralarında boşluk olan ön dişler, estetik sonrası bitişik şekilde görülüyorlar. Ön dişi/dişleri kırık olan kişi estetik sonrası sağlam ve diğer dişlerle uyumlu ön dişlere kavuşuyor.

Diş Estetiği Yaptıranlar

Sosyalleşmenin arttığı ve önemli hale geldiği günümüzde insanlar görünümlerine daha dikkat ediyorlar. Dış görünümle birlikte konuştuklarında bembeyaz ve düz sıralı dişlerinin olmasını istiyorlar. Geçmişte zengin ve ünlüler

diş estetiği kaplama yaptırıyorlardı. Günümüzde kişisel bakımına ve görünümüne önem veren herkes diş estetiği yaptırıyor. Diş estetiği yaptıranlar, sosyal medyaya olumlu yorumlarda bulunuyorlar.

Diş estetiği sadece güzel görünmek için yapılmıyor. Kırık, çürük, rengi bozulmuş, eksik dişler için uygulanıyor. Diş estetiğinde kompozit lamina, porselen lamina ve zirkonyum estetikleri uygulanıyor. Diş renginde olan özel maddelerle kırık dişler tamir ediliyor. Dişlere kaplama yapılıyor.

Bu makalenin yararlı olduğunu düşünüyorsanız paylaş butonuna basarak çevrenizle paylaşabilirsiniz. Aklınıza takılan soru ve önerilerinizi bize yazabilirsiniz.

Sosyal Medyalarımız