Diş Çürüğü Tedavisi

Diş Çürüğü Tedavisi Ağız ve diş sağlığı konusu diğer sağlık konuları arasında biraz geride kalan bir konudur. İnsanlar genelde ağzı ve dişleri ile ilgili olarak sorun yaşamadan tedavilere başlamıyor ya da diş hekimlerine kontrollere gitmiyorlar. Ancak insanlarda genelde otuzdan fazla diş olması sürekli sorunlar yaşanmasına sebep olabilmekte ve ağrılar yaşanması normal olarak karşılanmaktadır. Ağız ve diş sağlığı ile ilgili olarak karşılaşılan sorunlar arasında en yoğunu diş çürüğüdür. Diş çürüğü, dişin belli kısımlarının ağızda bulunan asitler ve benzeri etkiler sebebi ile deforme olmasını ifade etmektedir. Diş çürüğü tedavisi duruma göre değişmekle birlikte ilerleyen seviyelerde zor ve yorucu bir tedavi olabilmektedir.

Diş Çürüğü Tedavisi ve Belirtileri

Diş Çürüğü Tedavisi Diş çürüğü denildiğinde akla gelen pek çok ihtimal bulunmaktadır. Dişlerin çürükleri yavaş gelişen bir süreçtir. Bu rahatsızlık birden oluşmamakta ve yavaş bir süreç sonrasında ortaya çıkmaktadır. Pek çok kişi ağrı yaşamadan diş çürükleri ile ilgili olarak tespit yapamamaktadır. Çürüklerin belirtilerinin en çok görüleni diş ağrısı şeklinde görülmektedir. Ağrıyan dişler ileri seviyede içi boşalarak kırılma şeklinde durumlar ile karşılaşma ihtimalini ortaya çıkartmaktadır. Diş çürüğü tedavisi, çürüğün seviyesine göre değişmektedir. Dişlerin içlerinde bulunan sinirlere ulaşmış olan sinirler için kanal tedavisi uygulanması gerekebilir. Bunun sonrasında gerekli çürük temizliği yapılarak sonrasında tedaviye devam edilir. Kanal tedavisi yapılmadan devam edilen tedavi, sonraları sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilecektir. Bunun için öncelikle kanal tedavisi, sonrasında ise gerekli çürük tedavisi uygulanmalıdır.

Diş Çürüğü Tedavisi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş çürüğü tedavisi hemen herkes tarafından karşılaşılan bir sorundur. Ancak bu sorunla daha az karşılaşmak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle dişler ile ilgili alışkanlıklar çocukluktan itibaren sağlanmalıdır. Dişlerin günde iki veya üç defa fırçalanması alışkanlığı çocuklara mutlaka verilmelidir. Özellikle yatmadan önce mutlaka fırçalama yapılmalıdır. Bununla birlikte belli aralıklar ile diş hekiminde muayene olmak önem arz etmektedir. Ayrıca asitli ve aşırı şekerli gıdaları tüketirken dikkatli olunmalı, sonrasında mutlaka diş fırçalanmalıdır. Bu durumlar dişlerde çürük ve benzeri sorunların az yaşanmasını ya da erken tespit edilmesini sağlamaktadır.

Sosyal Medyalarımız