Ağız Kanseri Nedir?

Ağız ve diş sağlığı denildiğinde akla gelen pek çok farklı rahatsızlık ve hastalık bulunmaktadır. Genelde ihmal edilen ve önemsenmeyen bu hastalıklar arasında önemli ve ölümcül olabilecek hastalıklar da bulunmaktadır. Bu önemli hastalıklardan bir tanesi olarak ağız kanseri ilk sıralarda yer almaktadır. Ağız kanseri nedir diye sorulduğunda öncelikle kanser kontrolsüz büyüyen hücreleri ifade etmektedir. Ağız kanseri ise ağız içerisinde belli bölgelerde tespit edilen bir kanser türüdür. Ağız kanserinin görülme oranı erkeklerde kadınlara göre daha yüksektir. Bununla birlikte genelde görülen kişiler ile ilgili tespitler yapıldığında kırk yaşın üzerindeki kişilerde daha fazla görüldüğü söylenebilir. Yoğun şekilde alkol, sigara ve zararlı gıdaları tüketmek ağız kanseri ile ilgili olarak kanser riskini arttırmaktadır. Diş Ağırısı

Ağız Kanseri Belirtileri

Ağız kanseri nedir sorusu ile birlikte belirtilerinin neler olduğu sorusu ile karşılaşılmaktadır. En çok karşılaşılan belirtiler arasında ağızda, dudak içlerinde ya da diş etleri bölümlerine iyileşmeyen ve kolay şekilde kanama yapan yararların bulunması görülmektedir. Bu yaralar ile birlikte yanak ve benzeri alanlarda dil ile hissedilebilecek boyutlarda şişlik oluşması belirtiler arasında yer alır. Bu belirtiler ile birlikte ağzınızın herhangi bir bölümünde uyuşma ya da hissizleşme görülmesi de kanser belirtisi olarak kabul edilmektedir. Ağız içerisinde dilde ve diş etlerinde farklı renklerde benekler ile birlikte ağrılar oluşmaktadır. Bu belirtiler sonrasında yutkunma ve çiğneme süreçlerinde sorunlar yaşanmaktadır. Tüm bu belirtiler ile birlikte görülen hastalıkta ilerleyen seviyede seste değişme görülebilmektedir.

Ağız Kanseri Tedavileri

Ağız kanseri, ağız ve diş sağlığı tedavileri ile birlikte yürütülen önemli bir tedavi sürecidir. Sonucunun ölümcül olabilmesi sayesinde ağız kanseri nedir diye merak edenlerin ve belirtileri yaşayanların mutlaka ihmal etmeden tedaviye başlaması gerekmektedir. tedavi sürecinde uygulanan radyasyon ve kemoterapi dişlerin çok daha kolay çürümesine neden olabilmektedir. Bu sebeple ağız kanseri tedavisinde mutlaka diş sağlığı önemsenmelidir. Tedavi sürecinde genellikle ameliyat uygulanmakta ve ilgili kısımda temizleme işlemi yapılmaktadır. Hastalığın sürecinin zor olması ve en sık karşılaşılan nedenleri arasında sigara tüketmek ve tütün çiğnemek görüldüğünden mutlaka bu alışkanlıkların bırakılması gerekmektedir.

Sosyal Medyalarımız