Bruksizm Nedenleri Bruksizm, halk dilinde diş gıcırdatmak demektir. İstemsiz olarak yapılan bu diş gıcırdatma durumu geceleri uykudayken ya da gün içerisinde bir işe ya da başka bir şeye odaklanma esnasında bilinçsiz olarak yapılma olarak 2 şekilde gerçekleşmektedir.

Bruksizm nedenleri çeşitli olabilmek ile birlikte birkaç madde olarak şu şeklide sıralanabilmektedir,

 • Stres ve anksiyete
 • Sıkıntı
 • Düzensiz uyku alışkanlıkları
 • Yanlış beslenme alışkanlıkları
 • Yüksek miktarda alkol tüketimi
 • Yüksek miktarda sigara ve tütün mamulleri tüketimi olabilmektedir.

Gün içerisinde yaşanılan olumsuzluklar, sürekliliği olan stres ve sıkıntılar bruksizm yani diş gıcırdatmanın ana nedenidir. Tedavisi mümkün olan bu rahatsızlıkta profesyonel diş hekimleri ve uzman kadrolardan destek alınması sorunun hızlıca çözüme ulaşmasına yardımcı olabilir. Ancak kimi hastalar ev tipi bitkisel yöntemlerle de bu tıbbi tedaviyi destekleyebilmekte ve süreci kısaltabilmektedirler.

Bruksizm yani diş gıcırdatma rahatsızlığı konusunda uzman hekimler ve kadroları tarafından mutlak suret ile tedavi edilmelidir. Ancak bahsettiğimiz gibi bazı ev tipi destekleyici tedavi yöntemleri de kişiler tarafından hızlı sonuç için hekim onayı ve gözetiminde uygulanabilir. Bunlar, her şeyden önce stres ve sıkıntı düzeyini azaltacak şekilde kekik ve ıhlamur yapraklarının olduğu ılık banyolar, yüze yapılacak sıcak havlu kompresi, dengeli ve doğru beslenmek için uygun diyet, papatya, güvey otu, melis otu, kedi otu gibi sakinleştirici özelliği olan bitkilerden yapılan çaylar.

Bruksizm Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Yoğun yaşam temposu içerisinde, süreklilik arz eden iş stresi, ilişkilerdeki dalgalanmalar, psikolojik olarak sağlığın sarsılması gibi nedenlerle bilinçsiz olarak diş gıcırdatan kişilerde bu olumsuz durum fark edilmekte gecikilebilir. Gece bilinç dışı olduğu için fark edilmesi zor olan bu rahatsızlık genellikle bruksizm rahatsızlığı taşıyan kişilerin eşleri ya da uyku odalarını paylaştıkları kişiler tarafından uyarılmak sureti ile olabilmektedir. Ancak, bu şekilde fark edilmeme durumu da çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bu tür vakalarda kişilerin uykudan uyandıklarında,

 • Uyandıkları zaman çene ve yanak kaslarının ağrıması
 • Kulak ağrısı ve kulakta aşırı çınlama
 • Dişlerde hassasiyet ve kırılma
 • Dişlerin çiğneme yüzlerinde oluşan aşınmalar
 • Yanak içinde tahriş ve yara
 • Dişlerde sallanma

Durumunda bruksizm yani diş gıcırdatma sorunu teşhisi konulabilir. Bruksizm nedenleri yok edilmedikçe ya da kişiler tarafından önemsenmedikçe sorun gündüzleri kişi uyanık iken de yaşanmaya başlanabilir. Bu durum da diş kaybı, kırılma, hassasiyet, diş eti hastalıkları ağız içi yaralara neden olabilmekte ve hatta daha ciddi sorunlara yol açabilecektir. Diş Ağrısı

Bruksizm Tedavisi Ve Uygun Tedavi Ekibi Seçimi

Bruksizm tedavisi yapılabilmektedir. Bunun için öncelikle en doğru tedavi ekibi seçilmeli ve onlar ile yola devam edilmelidir.

Öncelik olarak bruksizm nedenleri araştırılırken, kök nedenine inilmelidir. Belirtilerini yaşayan kişilerin ilgili diş hekimine giderek genel ağız ve diş sağlığını kontrol ettirmeleri ve doğru teşhisi koydurmaları gerekmektedir. Bunu takiben kişiyi bu duruma iten kök sebep araştırılmalıdır. Bu ve benzeri durumlarda kişi hekimlerin yönlendirmesi devamında psikolojik ya da fiziksel tedavi yöntemlerine yönlendirilebilirler. Devamında ilaç, fiziksel terapi ya da psikolojik rahatlatıcı metotlar uygulanarak kişinin bruksizm sorununu tetikleyen kök sebebini çözmek hedeflenir.

Tedavi süresince dişlerde yaşanan aşınma ve hatta ilerleyen süreçlerde kırılma sorununun önüne geçmek ya da mevcut durumu daha da içinden çıkılmaz hale getirmemek için koruyucu dişlikler ya da jel koruyucular diş hekimleri tarafından hastaya önerilebilir.

Kurumumuz ve en profesyonel, deneyimli ve güler yüzlü kadrosu ile bu sorununuz çözmeye ve çözmek için yardımcı olmaya hazır. En hızlı ve doğru çözümler ile hem sağlığınız hem de mali yönünüz zarar görmeden sağlıklı günlere kavuşabilirsiniz.

Sosyal Medyalarımız